PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lesná-synagoga (Schönwald-Synagoge)

Popis: Židovský hřbitov u Pořejova
Hřbitov (hebr. bejt olam tj. dům věčnosti) je posvátné místo judaizmu, pohřby zajišťoval tradiční pohřební spolek Chevra Kadiša, tvořený nejváženějšími členy židovské náboženské obce. Na hřbitovy se má vstupovat s pokrytou hlavou, nemají se navštěvovat o šábesu (sobota) a o židovských svátcích. Pohřebiště, ať již jakékoliv, by mělo být předmětem úcty každé civilizované společnosti a kulturního člověka...
Pořejovský židovský hřbitov se nachází na katastru bývalé obce Pořejov, ale prakticky leží nedaleko obce Žebráky, cca 600 m východně. Založen musel být nejpozději na počátku 18.století. Celkem se zde nachází 76 náhrobků, nebo jejich torz, nejstarší pochází z r.1706. Náhrobků někdejších židovských obyvatel nedaleké Lesné je zde možno napočítat celkem 10. Stély jsou písmem orientovány tradičním východním směrem.

El male rachamim, šochen bameromim, hamce menucha nechona tachat kanfej hašechima. Bema´alot kedošim uthorim, kezohar harakija mazhirim et nišmot hanichbadim veha´ahuvim šehalchu le´olamam. Ana ba´al harachamim, hastirem beseter kenafecha le´olamim, ucror bicror hachajim et nišmatam. Adonaj hu nachalatam vejanuchu vešalom al miškavam. Venomar amen.

Bože plný soucitu, jenž přebýváš na výsostech, připrav vhodné místo k odpočinku pod křídly Tvé přítomnosti, na stupních, jež náležejí svatým a čistým. Ti jako nebeská záře osvěcují duše ctěných a milovaných, kteří odešli do svého světa. Prosím Tebe, jenž vládneš soucitem, skryj je navěky v náruči svých křídel a jejich duše připoj do svazku živých. Hospodin je jejich dědictvím, kéž v pokoji spočinou na svém lůžku. Amen.
výňatek z modlitby za zesnulé (kadiš)

Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 2.6.2009
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist