PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Spuštění stránek

Přispěl: Pavel Beran

Slovo k tématu

Za posledních šedesát let na dnešním území České republiky zaniklo mnoho samot, obcí i mest. Přesná čísla nám nejsou známa. Odhady se pohybují od několika stovek až po tisíce v závislosti na použité metodě sčítání. Důvodů zániku bylo hned několik. Zpočátku, po roce 1945, se jednalo o odsun původního německého obyvatelstva. Zejména malé horské vesničky zůstaly bez života, protože nově příchozí české obyvatelstvo nemělo zájem se dobrovolně stěhovat do nehostinné krajiny, zvlášť když celé pohraničí nabízelo mnohem lukrativnější a jednodušší životní podmínky. Jedním z důležitých aspektů bylo rovněž budování hraničního bezpečnostního pásma, v němž noví obyvatelé byli nežádoucí.

Na obyvatelstvu, ale i krajinném rázu se výrazně podepsal také těžký průmysl spojený s dobýváním nerostných surovin. Další města a obce musely ustoupit tepelným elektrárnám, těžbě uhlí nebo popílkovišti (např. na Sokolovsku, Mostecku, Chomutovsku). Na jejich místě nyní v lepším případě, v rámci rekultivace, roste sad či v horším případě zbyla jen vydolovaná jáma nebo hromada hlušiny.

Budování vojenských výcvikových prostorů mělo rovněž za následek likvidaci mnoha desítek obcí a měst (např. vojenské výcvikové prostory Hradiště, Prameny a Ralsko).

V neposlední řadě potřeby našeho vodohospodářství způsobily, že z mapy byla vymazána další lidská sídla (např. vodní nádrže Přísečnice, Nechranice a Křimov).

Aniž bychom se chtěli pouštět do osobního hodnocení, myslíme si, že by bylo příliš černobílé svalovat veškerou vinu za osud zaniklých obcí na předchozí režim, případně na samotný odsun německého obyvatelstva. V mnoha případech by řada obcí nakonec pravděpodobně musela ustoupit hospodářským a průmyslovým potřebám státu v podobě těžby hnědého uhlí nebo budování vodních nádrží.

Faktem však zároveň zůstává, že mnohé ze zaniklých obcí byly zničeny zcela zbytečně, jako v případě vojenského výcvikového prostoru Prameny, který byl poté armádou využíván pouze necelých deset let. V poválečné Evropě zřejmě nenajdeme horšího příkladu ničení lidských sídel.

Slovo ke stránkám

Stránky zanikleobce.cz chtějí přispět k tomuto tématu. Ukazují, jak se od konce druhé světové války změnila česká krajina, lidé a jejich styl života, a zároveň dávají návštěvníkovi možnost přemýšlet o ponaučení pro nás a budoucí generace, aniž by nutily autorovy osobní závěry.

Účelem stránek je sbírání a prezentace materiálu, zejména obrazového, který muže připomenout, že naše krajina ještě před šedesáti lety vypadala na mnoha místech úplně jinak. Tam, kde dnes okolí hyzdí zarostlá hromada suti, stával kdysi kostel, tam, kde se dnes vlní vodní hladina, stávalo kdysi okresní město apod.

Stránky jsou koncipovány jako otevřené v naději, že se najdou podobní nadšenci jako autor, kteří dalšími zajímavými obrázky či dokumenty přispějí k rozšíření, doplnění a zpřesnění údajů o zaniklých městech, obcích a samotách. Berte, prosím, toto jako výzvu a pokud o nějakém zajímavém materiálu víte, neváhejte nás kontaktovat.

V současné době stránky obsahují zaniklá místa z oblastí Chomutovska, Doupovska a Ralska a připravují se oblasti Sokolovska a západní části Krušných hor.

Pokud má někdo zájem ujmout se správy jiné oblasti, např. Šumava, Jesenicko nebo Šluknovsko, jeho spolupráce je vítána.

Za sebe a všechny přispěvatele

Pavel Beran

Vloženo: 15.4.2004



Komentáře a upřesňující informace


bravo [Oldřich Černý 11.10.2005 16:14] | Reagovat
Velice záslužná práce, to co děláte - děkuji. Sám pocházím z obce HRDLOVKA, takže vím o čem to vše je.
Z blízkého tehdy okolí mě chybí obce Jenišův Újezd, Břežánky, Liptice atd. Většinu fotografií stahuji z www.
philashop.cz
Vše nejlepší do Vaší daší činnosti !!
Re: návrh na medaili k 28.10. [Jindra Hovorka 17.4.2006 08:58] | Reagovat
První dojem po náhodném otevření - medaili pro autora od presidenta republiky k 28.10. výr.rep.Jsem laik a internetový analfabet,ale po několikaletech jsem se dopracoval přes název Duppau na zaniklé obce.Pod názvem Doupov jen stránku někoho o výcvik.prostoru.Přes Sud.land. manšaft na někoho kdo zastupuje vyhnané ,kteří jsou koncentrováni v jedné oblasti Německa.Jenže na kontakt nemám ani peníze ani léta /75/.K Doupovu mám vztah protože jsem tam chvíli prožíval vojnu 1953-4.Nemáte kontakt prosím na někoho z bývalé katolické farnosti ? Můžete mi sdělit kolik je Vám let a co Vás přivedlo k tomuto zájmu až vlasteneckému ?

Do Vaší další záslužné práce mnoho úspěchů !
Re: Re: návrh na medaili k 28.10. [Administrátor 18.4.2006 03:00] | Reagovat
Dobrý den, velmi mě těší Váš zájem. Alespoň vidím, že hodiny moje a vůbec všech přispěvatelů ztrávené při správě těchto stránek a doplňování informací nepřichází vniveč. Kontakt na nikoho z kat. farnosti nemám. Je mi 30 a impulsem k zprovoznění těchto stránek byl můj zájem o pamět krajiny, ve které žiju. PB.
Re: Re: Re: [Marcela Čermáková 28.5.2011 21:31] | Reagovat
S DOVOLENÍM PANE BERAN - JSEM Z MOSTU- NOVÉHO, ALE PAMATUJI KRÁSNÝ STARÝ MOST, A JSEM JEHO FANYNKA. AŽ TAKOVÁ, ŽE JSEM SE PUSTILA DO PSANÍ KNIHY CELÉ HISTORIE MOSTU. VAŠE STRÁNKY MI MOC POMÁHAJÍ K INFORMACÍM, A JE TO VELMI FAJN, A ZÁSLUŽNÉ PRO MLADŠÍ GENERACE, ABY SE MOHLI DOZVĚDĚT NĚCO O SVÝCH KOŘENECH. VELMI VÁS OBDIVUJI A FANDÍM VÁM. MOHU VÁM POSKYTNOUT I FOTA A INFORMACE KTERÉ JSEM ZDE NENAŠLA. MÁM MNOHO VLASTNÍCH FOTOGRAFIÍ, CO BY SE MOHLI VÁM HODIT. RÁDA VÁM JE PŘEPOŠLU - MUSÍME SI POMÁHAT, VY MNĚ, JÁ VÁM A RÁDA MARCELA 47 LET MOSTEČANDA DO MORKU KOSTÍ
"Dědičná role" ve Svatoboru [Hana Schimmová 6.12.2005 02:15] | Reagovat
Kdo poradí co dělat, když jsem "teď" (30.11.05) našla v dědictví po otci cosi, co vypadá jako majetková listina o dědictvi statku ve Svatoboru. Děkuji Schimmová
Prosba [Bartošová 20.12.2005 15:07] | Reagovat
Prosím sháním informace zřejmě o zaniklé obci Břežánky (Brezanky) pro klienta ze SRN. Jsem z informačního centra Teplice. Děkuji za odpověď, Bartošová
Autorovi [Antonín Suk 31.12.2005 11:58] | Reagovat
Vážený pane Berane! Co se týká obce Břežánky,kte-
rá by si určitě zasloužila své místo ve Vaší krásné práci,vím o pánovi(mém příteli),který už léta bydlí na
Liberecku,ale dodnes si s ním krásně povídáme o je-
ho rodných Břežánkách.Ten by měl mít určitě spousty
užitečných informací,možná i nějakou fotografii.Dám Vám na něj spojení : Petr Hromek,Hodky,p.Světlá pod Ještědem č.3(???) , mobil č.602358587.Přeju Vám i nám úspěch v další práci!
poděkování [Bohumil Pokorný 30.8.2015 10:38] | Reagovat
Vážený pane Berane,
kapitoli Zaniklé obce...mám na liště proto,že ji denně několikrát otevřu...mám neskonale rád historii a protože bydlím na pomezí Sudet a Sudety jsme mnohokráte navštívil,tento kraj jsem si oblíbil...zažil jsem po r.1945 ještě původní sudetské vesnice,mám tedy obrovskou lítost nad nedozírnou devastací všeho,co od té doby v tomto překrásném kraji nastalo...na druhou stranu jsem ale rád,že se o této otázce dost píše a že se najde tak velké množství dobrých lidiček,kteří se snaží ten špatný stav aspoň trošku napravit...ještě jednou Vám vyslovuji obrovské díky za tu vaši záslužnou práci! Zdraví M.
PS:Buďte tak laskav a pošlete mi heslo,podle kterého si rychle najdu zde uváděný přehled zaniklých obcí spolu s jejich historií.děkuji.
MOC PĚKNÁ PRÁCE [imi 4.2.2018 19:50] | Reagovat
Dobrý den,prohlídl jsem si dobové fotogr. obec JEHLIČNÁ - zub času
V obci jsem byl několikrát 1968-72.Tedy těsně předtím než se obec stala obětí důsledku uhelné sloje. Bohužel,je to mrzuté,že se to stalo
Děkuji vám za dobrou práci s pozdravem I.F.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka: