PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brančíky (Prenzig) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Brančíky, část obce Bran, ležely na mírném svahu mezi silnicí z Kralup do Března a levým břehem potoka Hutná, 1 km VJV od Bran a zhruba 6 km jižně od Chomutova. Nadmořskou výšku měly kolem 290 m. Středem vsi vedla silnice do Libouše.

Zdejší kus země patřil již ve 14. století klášteru Grünhain v Sasku. První známý písemný doklad o existenci vsi je však až z roku 1440. Není známo jak a kdy přešly Brančíky na Fictumy z Egerberku, ale je jisté, že jako součást věna Anny z Fictumu se „Branczik" staly majetkem Bohuslava Felixe z Lobkovic a na Hasištejně.

Když další z Lobkoviců, Jiří Popel, ztratil všechen majetek, protože roku 1593 upadl u císaře v nemilost, přešly i Brančíky na královskou komoru. Ta je roku 1606 prodala Linhartu ze Štampachu. Tehdy tam žilo 8 poddaných.

Po Bílé hoře bylo i Štampachům vše zkonfiskováno a Brančíky se opět staly majetkem královské komory, která je roku 1626 prodala Floriánu Jetřichovi ze Žďáru. V roce 1671 koupil Brančíky Jaroslav Bořita z Martinic a připojil je rovněž ke svému ahníkovskému panství. Počet obyvatel byl stále malý, teprve zpráva z roku 1794 hovoří o 11 domech a 41 obyvatelích a také o mlýnu na Hutné ležícím na samotě východně od obce. U vsi byla tehdy také cihelna s jednou pecí.

Na sklonku 70. let minulého století byl v Brančíkách založen londýnským podnikatelem J. R. Eatonem důl Pankrác. Měl dvě šachty 20 - 30 m hluboké a těžila se zde sice mocná, ale málo kvalitní uhelná sloj. Proto byl v krátké době tento důl opuštěn.

I za první republiky byly Brančíky stále jen malou vesničkou - jeden statek, pár domů a nic víc. Železnice vedla souběžně s vesnicí, také k zastávce měli obyvatelé jen asi 200 m.

V roce 1930 se 12 obyvatel Brančíků hlásilo k české národnosti.

Po odsunu německých obyvatel přišlo 50 nových osídlenců, mezi mini také 1 rodina volyňských Čechů.

Stejně jako Brany byly i Brančíky postihovány častými povodněmi, kdy voda zaplavovala sklepy, dvory a také novou drůbežárnu. V době, kdy se začalo jednat o zrušení Brančík vzhledem k postupujícímu těžebnímu poli směrem ke vsi Brany, žilo ve vsi jen 18 obyvatel. Protože byli vázáni na obchodní síť v Branech, musely být v roce 1981 společně s nimi zrušeny i Brančíky.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 52 do následujícího políčka:

   


Processing time: 15 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version