PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Čermníky (Tschermich) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Čermníky ležely při ústí Lužického potoka, na levém břehu řeky Ohře pod příkrou strání, v nadmořské výšce 235 m, 10 km JZ od Chomutova. Celá tato oblast byla osídlena již na sklonku středního paleolitu.

Čermníky měly obdélnou náves, kolem níž stálo několik poměrně velkých hospodářských dvorů s patrovými obytnými staveními. Nejstarší byly z konce empíru, nejmladší z doby kolem roku 1910. Uprostřed návsi byla pseudorenesanční kaplička se zvonicí z konce 19. století a obecní studna. Nad silnicí z Čachovic do Března stál zámeček a směrem k řece byla velká panská zahrada, obehnaná kamennou zdí. Býval zemsko-deskovým statkem a až do zrušení roboty mu byla podřízena celá levá, tj. severně od potoka položená strana vsi. Byl postaven v 1. třetině 18. století místo panského dvora. Byla to jednopatrová budova, před níž byl příčně průjezdný obdélný dvůr, obehnaný rovněž kamennou zdí. Zámek měl sedlovou střechu, prostoupenou uprostřed v hlavních průčelí oválem jednopatrového pavilonu. Průčelí pavilonu lemovaly po stranách dva pilastry s volutovými hlavicemi. V přízemí zámku byla oválná vstupní síň, za ní sklenutý sklep, kterým se procházelo do sklepní štoly vzadu ve stráni.

Blízká Ohře tu měla poměrně příkré břehy, přesto zde již od pradávna býval brod přes řeku. V našem století tu bylo oblíbené říční koupaliště.

Název Čermníky je slovanského původu. První zmínka o nich je z roku 1330 - in Czirmnicze. V 19. století to byly Čermíky, Tschirmich nebo Tschermich, což byl pak i úřední německý název. Majetkové vztahy zde byly značně spletité, ves byla rozdělena mezi více panství. Zmíněný panský dvůr č. p. 15 patřil roku 1472 Mikuláši Czdeliczerovi a později Kadani. Další zpráva hovoří o tom, že Beneš z Veitmile prodal roku 1479 své dědictví v Čermníkách klášteru Grúnhain. Po zániku kláštera připadla tato část králi, později k chomutovskému panství a ještě později k panství Ahníkov - Prunéřov.

Čermníky byly sice vyloženě zemědělskou obcí, kde se dařily všechny druhy obilí, řepa, brambory a od 19. století i chmel, ale přesto se zde začalo již v 16. století s těžbou uhlí. To se ale používalo výhradně jako surovina pro výrobu kamence ve zdejší kamencové huti, založené ke konci 16. století. V provozu byla přerušovaně a ne příliš úspěšně až do roku 1854. Skutečná těžba uhlí se zde rozvinula až v polovině 19. století, ale ani ta nebyla nijak významná. Je málo známé, že se u Čermníků v 19. století těžila také železná ruda, ale s nevalným výsledkem. Býval zde také panský kamenolom, ve kterém se např. v letech 1738 - 1752 lámal kámen i na stavbu kostela sv. Petra a Pavla v nedalekém Březně. Roku 1787 bylo v Čermníkách 25 domů. Jak se měnil jejich počet ukazuje tabulka.

Češi se v Čermníkách usadili až po 1. světové válce, v roce 1930 jich tu bylo 13. Tehdy patřily Čermníky farou i poštou do Čachovic, lékaře měly v Březně. Od roku 1850 byly samostatnou obcí s názvem Čermíky, po roce 1920 již Čermníky. Tehdy zde pracoval zedník, tesař a pokrývač, ve mlýně, který byl v provozu ještě v 50. letech, byla i pekárna. Číslo popisné 15, bývalý zámeček, patřil Josefu Gassauerovi. Koncem roku 1945 zde byl internační tábor pro Němce, kteří pracovali ve zdejším kamenolomu.

Při územní reorganizaci v roce 1960 byly Čermníky připojeny k obci Libouš a roku 1963 byl již vysídlený katastr Čermníky připojen k Březnu u Chomutova. To už se ale u bývalé vesnice sypala hráz Nechranické vodní nádrže. Nechráníce jsou symbolem této krajiny.

Roku 1787 bylo v Čermníkách 25 domů.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 38 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist