PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolní Halže (Unterhals) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Dolní Halže ležela v horní části příkrého úbočí, odvodňovaného Malodolským potokem, asi 0,5 km jižně od Horní Halže, ke které dlouho patřila. Její nadmořská výška byla 675 m. V 15. století tvořily obě Halže jedinou osadu, nazývanou Halziei, Hals nebo Hrdlo. V 16. století se připomínají obě „vsi horzeyssi a doleyssy, kteréž šlovou hrdlo jinak hals". Roku 1628 to již byly Oberhals a Unterhals. Český název vznikl z německého.

V 1. polovině 14. století stával v místech pozdější Dolní Halže železný hamr, patřící Šumburkům. Byl zničen za husitských válek. Později stával na jeho místě mlýn, tzv. Hammermühle. První písemná zpráva o existenci Dolní Halže je pravděpodobně až ve smlouvě z roku 1431, kterou si bratranci Aleš a Vilém ze Šumburka rozdělili perštejnské panství. Halže připadla Vilémovi, ale ten ji již v roce 1449 prodal Vilémovi z Ilburka. Ani ten si ji dlouho neponechal a roku 1453 se majiteli Halže i šumburského panství, ke kterému Halže patřila, stali Fictumové. Po několika dalších majitelích koupili roku 1628 měděnecký statek s Halží Šlikové, kteří vše připojili ke svému panství Hauenstein. Spojené statky Hauenstein-Měděnec, kam obě Halže patřily, pak vystřídaly několik majitelů, až je v roce 1839 koupila hraběnka Gabriela Buquoyová, majitelka panství Přísečnice i Červený Hrádek.

Původní domky Dolní Halže stály roztroušeně v úžlabině, horníci si svá obydlí stavěli přímo u šachet nebo štol. V době dolování zde vládl téměř blahobyt, který však ukončila 30letá válka. Roku 1654 tam žilo jen 8 chalupníků a obživu poskytoval většinou jen les. Muži pracovali jako dřevaři nebo vozili dřevo, ženy a děti sbíraly lesní plody. Podomácku se zde zhotovovaly také prýmky a paličkovaly krajky.

Kolem roku 1800 se k Dolní Halži připojila sousední ves Gisselbach, zvaná někdy Kieselbach. Ležela také na Malodolském potoce.

Po roce 1800 se v okolí začala opět dobývat železná ruda, ale již jen na dvou místech - JZ od vsi, nedaleko Mýtinky a na Vysoké, kde se krátce pracovalo již v 18. století. Do roku 1834 se zde dobývalo průměrně 200 tun rudy ročně, pak začala těžba klesat. Roku 1847 se těžilo na dole Josef a ve vesnici byly také 2 mlýny.

Až do roku 1905 chodily zdejší děti do školy v Horní Halži, pak zde byla zřízena jednotřídka. Ve 20. století většina obyvatel dojížděla za prací do okolí a postupně se odtud začali lidé stěhovat blíže k pracovním příležitostem. Ve vsi nebylo elektrické osvětlení, ani vodovod. Hostinec s tanečním sálem ale prosperoval, stejně jako 2 mlýny s pekárnami a pila.

Začátkem 60. let, kdy Dolní Halže zanikla, patřila již od roku 1950 k obci Měděnec. Na jejím katastru byla pak vybudována letní salaš, kam státní statek vyháněl na jaře dobytek na pastvu.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist