PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hluboká (Tiefenbach) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Hluboká ležela v horní části údolí říčky Liboc, v nadmořské výšce kolem 430 m. Od Doupova byla vzdálena 3 km na SV a od Žďáru. ke kterému dlouho patřila, 2 km na JV Také od Žebletína, jehož osadou byla od roku 1874, byla vzdálena přibližně stejně jako od Žďáru, jen VSV směrem.

Domy Hluboké byly volně rozestavěny po obou stranách silnice vedoucí do Žďáru. Uprostřed vsi stála dřevěná kaplička, zasvěcená Nejsvětější Trojici. Vesnice stávala dříve údajně více na západ, tam, kde se ještě roku 1945 říkávalo „Ve staré vsi". Za třicetileté války byla však zničena a nově postavena na pozdějším místě. Polnosti Hluboké sice zabíraly přes polovinu 467 hektarového katastru, ale půda zde byla kamenitá a výnosy malé.

První zpráva o existenci Hluboké je v souvislosti s cisterciáckými mnichy z Waldsassenu, které mašťovský Milhost povolal na své panství a roku 1196 obdaroval řadou míst. mezi nimiž byla i „Hluboki". V jedné z listin oseckého kláštera, kam mniši z Mašťova odešli, je roku 1315 uváděn jistý Conrad von Tiphenbach. Kdy přesně Hluboká k panství Žďár přešla není jisté. Roku 1544 ale, když Stanislav Žďárský ze Žďáru dal zapsat do obnovených zemských desek majetek dětí svého zemřelého bratra Mikuláše, Hluboká již u žďárského panství byla.

Roku 1654 žilo v Hluboké 6 sedláků. 5 chalupníků, z nichž i měl „mlejn na 1 kolo, též pilu na prkna" a 2 poddaní na obci. Dále se v Berní rule píše: „Ta ves na stavení dobrá, rolí žitný, z míry kamenitý, pahrbků loučních a pastvišť s potřebu, dobytkem nejlépe stojí".

V polovině 18. století měla Hluboká 33 domů a roku 1847 měla o 2 domy víc.

Tehdy zde byla již hospoda a nedaleko od vsi 3 mlýny - u dvou z nich byly i pily, z nichž jedna se specializovala na výrobu šindelů.

Roku 1850 se Hluboká stala osadou obce Žďár. Po 24 letech se však od Žďáru oddělil Žebletín a jeho osadami se staly vesnice Hluboká a Maleš. Farou, poštou a školou však Hluboká dále patřila ke Žďáru. Od roku 1902 zde byla i železniční stanice na trati z Doupova do Radonic. V té době byly v Hluboké již 2 hostince, obchod smíšeným zbožím, kovář, švec a tkadlec. Dříve zde bývalo Tkalcovství velmi rozšířené, zaniklo však po zavedení strojní výroby. Zůstal jen pan Tippmann, který kromě plátna vyráběl i koberce. Měly docela dobrý odbyt v blízkých městech.

Vysídlení Hluboké bylo zařazeno do druhé etapy, to znamená k 31. 8. 1953. když byl zřizován VVP a když předtím od roku 1945 bylo nuceně vysídleno německé obyvatelstvo.

Na Jánském vršku jižné od vsi, na jehož úpatí Hluboká ležela, stávala kaple svatého Jana Křtitele. Více o ní je uvedeno u obce Trmová.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version