PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hora (Horn) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Hora ležela ve zvlněné krajině 12 km ZJZ od Kadaně, v nadmořské výšce 680 m. Její usedlosti byly volně rozestavěné kolem návsi. Zprávy o dějinách Hory jsou velmi kusé, omezují se prakticky jen na údaje, kdy a komu vesnice patřila. Tak např. Karell uvádí, že roku 1394 patřila spolu s Telcovem a Tunkovem k manství Okounov. Kdy přesně přešla do majetku Fictumů, známo není. ale v polovině 16. století k šumburskému panství určitě již patřila.

Při dělení šumburského panství mezi bratry připadla Hora do dílu, který byl roku 1543 prodán Hanušem z Fictumu Šumburkům a roku 1559 pak Petrovi Borňovi ze Lhoty a na Nezablicích. Jeho dcera Markéta prodala nejpozději roku 1604 Horu spolu s Okounovem, Tunkovem a Telcovem bratrům ze Štensdorfu a Hlubanech. Od nich je ještě téhož roku koupil Kryštof z Fictumu a připojil je k panství Klášterec, u kterého již tylo vesnice zůstaly až do roku 1850, i když byly po prohrané bitvě na Bílé hoře Fictumovi zabaveny a roku 1623 prodány Kryštofu Šimonu z Thunu.

Podle Berní ruly žilo roku 1654 v Hoře 5 chalupníků a 1 poddaný na obci. Stavení měli dobrá, ale ovesná pole špatná, vršitá a luk jen tak pro svoji potřebu. V závěrečné poznámce se dále uvádí, že „živnost jich jest z dříví dělání.

Roku 1787 bylo v Hoře 9 domů a roku 1846 již 13 a žilo tam tehdy 53 obyvatel. Roku 1850 se Hora stala osadou obce Krupice, ale po roce 1868 již byla osadou Okounova, kam chodily až do roku 1883 také děti do školy. Potom byly přeřazeny ke škole v Telcové. Farou ale zůstala Hora stále u Okounova, kam patřila i zdravotním obvodem a četnickou stanicí. Nejbližší nádraží bylo v Perštejně, vzdáleném zhruba 4,5 km.

Podle kadaňského adresáře z roku 1914 byla v Hoře pouze 2 větší hospodářství, obchod ani hospoda tam nebyla. Největší bouře s krupobitím, které poničilo celou úrodu, postihla Horu v roce 1886.

K vysídlení Hory v souvislosti se zřízením VVP došlo hned v 1. etapě. tj. k 15. 6. 1953, poté co v roce 1945 bylo nuceně vysídleno německé obyvatelstvo.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   


Processing time: 81 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version