PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hrzín (Grün) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Hrzín je další vesničkou, o jejichž osudech se nedochovaly téměř žádné zprávy. Ležel 8.7 km ZJZ od Kadaně v nadmořské výšce 480 m, na levém břehu Martinovského potoka.

Ve 14. století byl Hrzín majetkem postoloprtských benediktýnů. Roku 1357 jej klášter postoupil s dalšími vesnicemi Karlu IV výměnou za zboží v okolí Žatce. Další zpráva o existenci Hrzínu je až z roku 1460, kdy byl uveden v soupisu majetku panství Egerberk, pořízeném při jeho prodeji Fictumům. Také listina z roku 1591 se o vsi Gryn u zámku Egerberk zmiňuje. Hrzín byl rovněž uveden v soupise zabaveného majetku Matyáše ml. ze Štainpachu, což znamená, že Hrzín byl od 15. století stále součástí panství Egerberk a s ním byl pak roku 1623 připojen ke kláštereckému panství. To po pobělohorských konfiskacích utvořil Kryštof Šimon z Thunu.

Další zprávu nám podává roku 1654 Berní rula, kdy ve vesnici, patřící stále ke kláštereckému panství, žilo jen 5 chalupníků. Stavení měli celkem dobrá, žitná pole vršitá a málo luk. Berní rula ještě dodává, že „živnost jich z dobytkův a prodávání obilí".

V dalších desetiletích historie o Hrzínu opět mlčí. Roku 1787 uvedl Schaller aspoň to, že v Grün je 15 čísel popisných a podle Sommerovy topografie, vydané roku 1846, bylo ve vsi o dům víc a žilo tam 110 osob.

Také kadaňské adresáře, ve kterých bývalo u mnohých obcí dost informací i o jejich dějinách, se u Hrzínu omezují na počet obyvatel a domu a připojují jen to, že poštou i farou patřil k Radnici, školou k Martinovu, a že ve vsi byla hospoda, trafika a pracovali tam dva tesaři a jeden zedník. Žádný obchod ani další řemeslníci tam nebyli.

V roce 1850 se Hrzín stal osadou Humnice a s ní přešel roku 1868 k obci Martinov. Pak byl opět osadou Humnice a od roku 1900 již trvale částí Martinova.

Ke druhému vysídlení Hrzínu došlo hned v 1. etapě. tj. k 15. 6. 1953.

Protože ani Karell nebo Stocklör se ve svých obsáhlých dějinách o Hrzínu blíže nezmiňují, musíme jeho dějiny uzavřít jen tabulkou s počtem obyvatel a domů.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Hledám své předky [jana Harvalíková 29.5.2007 14:27] | Reagovat
Hledám své předky a to :
Můj děda narozený 7.11.1882 v Hrzíně jménem Karel Nixbauer(též Merxbauer). Bohužel nemám jiné informace. Ráda bych znala jeho rodiče, kteří pravděpodobně v Hrzíně bydleli. Je-li nějaká možnost zjistit informace o mojí rodině prosím o zprávu. Děkuji Jana Harvalíková
Já hledám potomky [Mudrova 18.12.2008 14:06] | Reagovat
Dobrý den. Já naopak hledám potomky paní Justýny, provdané Merxbauerové, jejíž děti žily po rozvodu s otcem v Chomutově a okolí. Paní je 87 let a dlouho o své rodině nechtěla mluvit, i když se zřejmě o nich snažila udržet povědomí. Už jí paměť moc neslouží, ale chtěla by alespoň něco vědět, zjistit.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   


Processing time: 26 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version