PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Humnice (Humitz) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Humnice ležela 9.6 km ZJZ od Kadaně na východním úbočí Humnického vrchu, v nadmořské výšce 650 m. Její název je slovanského původu.

V 15. a 16. století patřila Humnice ke hradu Egerberk. Potvrzuje to listina z roku 1443, také soupis majetku, patřícího ke hradu z roku 1460, pořízený v souvislosti s jeho prodejem Fictumům i listina z roku 1591. Teprve když bylo panství Matyáši ze Štampachu po Bíle hoře zabaveno a koupil je roku 1623 Kryštof Šimon Thun, byla Humnice s celým panstvím Egerberk připojena ke kláštereckému panství, u kterého zůstala až do roku 1850.

U Klášterce ji uvádí i Berní rula roku 1654, kdy tam žilo 5 chalupníků a 1 poddaný na obci. Závěrečná poznámka Berní ruly zněla: „Tato ves na stavení prostřední, rolí žitný vršitý, luk na mále, živnost jich z dobytka a dělání dříví."

Na katastru Humnice stával na ostrohu nad potokem Bublavou, mezi kopcem Havraní a Humnickým vrchem, snad již ve 14., ale určitě v 15. století, malý hrad, který střežil obchodní cestu, vedoucí podle německé regionální literatury přes Úhošťany k tzv. Krkavčím skalám (= skály na Humnickém vrchu) a dále. U hradu snad byla i celnice. Říkalo se mu Pragerhaus, Kaiserhaus, Kleinštejn nebo Klinštejn. Stejně nejasné jako jeho jméno jsou i jeho osudy. Kdy přesně vznikl není známo, ale pravděpodobně v době kolonizační aktivity pánů z Chýše a Egerberka. Jeho zánik spadá do let 1435 -1437, kdy došlo ke sporu mezi Vendem z Ilburka a držitelem hradu Vojtěchem z Doupova. Ten Venda žaloval, že navedl jistého Jana, aby hrad slezl. Hrad byl tehdy dobyt a utrpěl zřejmě škody, ze kterých se již nevzpamatoval. K jeho zániku přispěla pravděpodobně i jeho málo bezpečná poloha.

Roku 1787 bylo v Humnici 11 domů, roku 1846 o dům více a žilo tam tehdy 64 obyvatel. Připojena byla k Radnici, kam patřila i poštou. Školu děti navštěvovaly v Martinově. Klášterecká vrchnost neměla v Humnici svůj dvůr, jen tři nevyužívané parcely. Žili tam většinou zemědělci, kteří pěstovali vzhledem k nadmořské výšce hlavně brambory a pícniny.

Podle adresáře z roku 1914 tam nebyla hospoda ani žádný obchod a z řemeslníků tam pracoval jen zedník a tesař. Na vlak to měli obyvatelé Humnice poměrně daleko, ať už se rozhodli pro Perštejn, Olešku nebo pro stanici Hluboká - Žďár.

V roce 1850 se Humnice stala obcí s osadou Hrzín, ale již roku 1869 jsou obě vesnice uváděny jako osady Martinov. Na krátký čas se sice znovu stala obcí, ale od roku 1900 byla již trvale částí Martinova.

K vysídlení Humnice došlo hned v 1. etapě, tj. k 15. 6. 1953

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Humnice [Vladimír Minařík 4.11.2005 17:00] | Reagovat
ves zcela zničena, okolí patří k nejkrásnějším partiím Doup. Hor, např. hřeben Humnického vrchu s výhledy přes údolí Ohře na Klínovec...
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka:

   


Processing time: 508 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version