PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jindřichov (Heinersdorf) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Jindřichov ležel 7,7 km JZ od Kadaně, v nadmořské výšce 570 m. Vpravo od vsi tekl Donínský potok a katastr Jindřichova měřil 350 ha. V horní části návsi, volně obestavěné zemědělskými usedlostmi, stála kaplička, zasvěcená Panně Marii Pomocné. Vedle ní býval rybník. Bývalá hospoda u cesty do Radnice patřila k nejstarším domům vesnice, její sklepy měly staré zaklenutí, bohužel nebylo včas zjištěno, ze které doby.

Stará obchodní cesta z Chebu, vedoucí nad vesnicí, byla ještě za 2. světové války využívaná jako polní cesta. Farou, poštou i školou patřil Jindřichov k Radnicí, vzdálené jižně od vsi přibližně půl hodiny chůze.

První zpráva o existenci Jindřichova je opět v soupise panství Egerberk z roku 1460. kde je nazýván „henezdorf". Roku 1488 uvádí listina „in henrychsdorffie" a roku 1591 je u „zámku, řečeného Egerberk ves Henrychsdorff". Jindřichov zůstal u panství Egerberk až do pobělohorských konfiskací, i když se majitelé střídali. Roku 1628 byl s celým panstvím připojen Kryštofem Simonem z Thunu k panství Klášterec, u kterého zůstal až do roku 1850.

V roce 1654 tam žilo 5 sedláků, 6 chalupníků, 1 poddaný na obci a 1 zahradník, což bylo tehdejší označení malého držitele půdy bez vlastních potahů. Berní rula uváděla, že „tato ves na stavení špatná, rolí žitné vršité, luk s potřebu, živnost jich z dobytka a dříví k hutem, jako i do Kadaně z peněz vožení".

Roku 1787 měl Jindřichov 25 domů a roku 1846 již 30domů se 192 obyvateli. V 19. století patřil ke vsi také mlýn. Statistické tabulky z roku 1863 uvádějí v Jindřichově menší panský dvůr, již zmíněný mlýn a 34 zemědělců, vlastnících většinu jindřichovských pozemků. Louky tehdy převažovaly nad rozlohou polí a pastvin zde bylo dostatek. Na polích se pěstovaly hlavně brambory a pícniny, trochu také hrách.

Roku 1850 se Jindřichov stal na krátký čas obcí, ale již roku 1869 je uváděn jako osada Radnice. Podle adresáře z roku 1914 bylo v Jindřichově 8 větších hospodářství, 2 hospody, obchod a kamenolom. Tabulka ukazuje, že Jindřichov byl již trochu větší vesnicí než ty předcházející, a že po roce 1945 sem přišlo i dost nových osídlenců. I ti ale museli k 15. 5. 1954 odejít.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist