PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kienhaid (Kienhaid) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Vesnice Kienhaid, které se také říkalo Kienhaida, ležela na saských hranicích, 8 km severně od Hory Svatého Šebestiána, v nadmořské výšce 870 m. Za potokem na saské straně leží Kühnhaide. Také původní název osady na české straně byl roku 1662 Bohmische Khünheyde.

Kienhaid patří mezi těch několik lokalit v našem okrese, o kterých se nedochovaly téměř žádné zprávy. Zdá se, že česká osada vznikla až po 30leté válce a zmínka z roku 1598 „Gut Künheiť, uváděná v některých i novějších publikacích, se zřejmě vztahuje na saskou obec. V české Kienhaidě nebyl nikdy žádný větší statek a ani Berní rula, která po 30leté válce pečlivě zachycovala stav obyvatelstva a majetku ve všech našich obcích, žádný neuvádí.

Katastr obce měřil 866 ha. Byla to malá, čistě dřevařská vesnice, ležící na zvlněném terénu uprostřed lesů. Jedině k západu se otevíral výhled na saskou Kühnhaide. Původní obyvatelé byli zřejmě uhlíři. Vsí protékal potok Černá, přecházející za vsí na německé území. Ve vsi byla kaplička.

Roku 1787 je u Schallera uváděna Bohmische Künheit s 18 domky u panství Červený Hrádek. Zdejší podnebí bylo velmi drsné, s dlouhotrvajícími zimami a proměnlivými léty. Obyvatelstvo bylo chudé, zemědělství ani chov dobytka se zde nevyplácel. Vyráběly se zde jen dřevěné krabice a dětské pušky. Jediným trochu větším podnikem byla na konci 19. století soustružna železa, vyrábějící strojní součástky a navijáky pro vrtné účely.

Jednotřídní škola byla v Kienhaidě až od roku 1824. Předtím chodily děti nejdříve na saskou stranu, později probíhalo vyučování ve dvou soukromých domech.

Farou a poštou patřila ves ke Kalku, později měli poštu v bližším Načetíně. V roce 1857 bylo na JV od vesnice malé naleziště železné rudy, ale zřejmě nebylo nijak významné, další zpráva se o něm nedochovala. Ottův slovník naučný uvádí u vsi Kienheit v Čechách mlýn a myslivnu.

Když se obce staly samostatnými správními jednotkami, stala se na krátký čas i Kienhaida obcí. Od roku 1869 byla 10 let osadou Kalku, pak zase obcí a roku 1930 byla sloučena s osadou Načetín I.

Také po ukončení 2. světové války zůstala Kienhaida dlouho jakoby odříznuta od světa. Vždyť i správa obce byla převzata až 10. 12. 1945 a do té doby tam zůstalo všechno německé obyvatelstvo. Teprve pak se snažili s rodinami a dobytkem přejít přes potok do Saska. Bohužel, pořádek sem nepřišel zjednat ten správný člověk. Správní komisař, který tam nastoupil, se dopustil řady omylů. Koncem 40. let Kienhaida zanikla a její katastr byl připojen ke Kalku.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Kienhaida dnes [Jan Švestka 1.10.2007 15:03] | Reagovat
Dnešní pohled na bývalé rekreační středisko ČSAD Praha Klíčov, je vpravdě poplatný naší době, ještě před deseti lety zachovalé středisko je dnes v rozvalinách , škoda místo uprostřed přírody bude za několik let patřit zase přírodě, která vše pohltí.
Re: Kienhaida dnes [Petr 14.2.2011 20:15] | Reagovat
Pamatuji si na toto středisko jezdil jsem sem jako dítě od Čsad byl jsem poté se podívat v roce asi 2004 ale měl jsem slzy v očích opuštěné atd chci se tam podívat i letos nebo pokud byste měl někdo fotky tak rád bych je viděl děkuji
Re: Re: Kienhaida dnes [Jan Švestka 15.2.2011 08:52] | Reagovat
Bohužel fotografie nemám a snad ani po nich netoužím, protože s Kinhajdy nezůstal kámen na kameni. Léta jsme tam jezdil za správcem Vlastou Jarošem a zažili jsme tam spoustu neopakovatelných chvil, bohužel Kinhajda je jedním z klasických příkladů tunelů po česku. Je to sice takové omílané klišé, ale radši si to místo budu pamatovat jaké bylo než jaké je. s pozdravem Jan Švestka Chomutov
Re: Re: Re: Kienhaida dnes [pavel.sibil 28.2.2013 21:27] | Reagovat
něco o historiji obce,nebo o letním táboře a o sjezdovce a vleku,který tam kdysi byl.Děkuji, Pavel Šibil
Kienhaida dnes [Petr Adášek 15.2.2011 10:07] | Reagovat
děkuji za odpověd doufal jsem,že by to tam mohl někdo koupit ,ale bohužel asi to už ted nemá žádnou cenu pamatuji si jak jsme tam v zimě lyžovali v létě hráli minigolf fakt to tam bylo super až se oteplí pojedu tam udělat pár fotek a ještě si pamatuju vždy jsem byl na rohovém pokoji číslo 11 :)
velice smutno... [waketai 26.4.2011 07:53] | Reagovat
manželka zde byla v roce 1988 a to zde byl velmi čilý ruch, všude karavan a stan ,chatky. Dnes jen ruiny. Elektrická přípojka nesmyslně odstříhnuta , takže šance na osídlení nulová.Byli jsme i v staré osadě u hranic. Barbarské - odstřelit kapličku. Smutno je tu. Kanec vyběhl z garáže z Okalu. Vypadá to, že zvířata tu nocují v garážích...Fotky viz na turistika.cz - článek Kienheide.
Kienhaida [Adášek 30.4.2011 18:24] | Reagovat
Dnes jsme byli v bývalém rekreáčním středisku budova,kde jsme bývaly jako děti nikde ,dům správce rujna taktéž restaurace i lyžárna
Re: Kienhaida [Iva 30.4.2011 22:53] | Reagovat
Ahoj, právě jsem se snažila najít nějakou zmínku o středisku v Načetíně, kam jsem taky jezdila jako malá na lyžák. Chci se tam jet v červenci podívat, budeme blízko na dovolené. Je to smutné, v jakém to je teď stavu, ale stejně to chci vidět. Projdu si tu cestu na sjezdovku a zpět :)
Re: Re: Kienhaida [Petr 1.5.2011 12:23] | Reagovat
Tak pokud si tam jezdila na lyžák tak od Čsad třeba se známe
Re: Re: Re: Kienhaida [Iva 2.5.2011 23:27] | Reagovat
JJ, byla jsem tam na lyžáku od ČSAD v 1. a 2. třídě (1983,1984), ale pamatuji si jen hlavního vedoucího a holky spolubydlící - jménem jen Ivonu Ctiborovou. Všechny jsme tam měly starší bráchy. Ještě mi utkvěla jídelna s koženkovými zatahovacími dveřmi, kde se konaly různé hry a karneval, kam jsme večer chodili pro chleba se solí, když jsme měli hlad :D Obrovská lahůdka! Byla jsem tam ještě 1x jako předškolní soukromě, takže znám i tu "konírnu", kam se chodilo jako do baru na drinky. Fotky nemám, myslím, že v té době jsme ho ani neměli :D
Fotky [Petr 1.5.2011 13:08] | Reagovat
Chci poprosit nemáte někdo nějaké fotky střediska,když bylo ještě v pořádku hlavně té velké budovy kde bylo ubytování děkuji
Načetín [Petr 31.12.2011 21:43] | Reagovat
Pokud chcete vidět foto koukněte na
http://caryfuk77.rajce.idnes.cz/Rekreacni_stredisko_Csad_Klicov_Nacetin_po_12_letech
Pohraniční rota [Jirka Lulek 31.7.2015 12:34] | Reagovat
5. rota 1. praporu 3. bPS v katastru obce Načetín, též zvaná taky jako "Kynhajda".

Areál roty se od obce nachází asi 2,5 kilometru SZ vzdušnou čarou v místě zvaném "Kynhajda" - název po zaniklé obci Kienhaid. do roku 1964 nevedla na rotu silnice, jediná pevná cesta k rotě vedla z Německa kolem jejich bývalé celnice z dob 1. republiky. Na rotu se chodilo z Kalku po kládách svázaných provazy.
Pravděpodobně koncem roku 1965, nebo začátkem roku 1966, byla postavená nová budova roty, ta však byla používána jen krátce z důvodu zrušení ostrahy SH s NDR v roce 1966.
Poté budovu zakoupil jako svoje rekreační středisko národní podnik ČKD Praha.
ČKD však po roce 1990 taktéž zaniklo a budovu se nepodařilo prodat, takže docházelo k postupnému rozkrádání, až se přistoupilo na celkovou likvidaci, která proběhla v roce 2004.
Čerpáno z výpovědí pohraničníků, kteří zde sloužili.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   


Processing time: 117 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version