PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Konice (Kunitz) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Konice leží na hranici vojenského výcvikového prostoru Hradiště, známého spíše jako Doupov, v údolí otevřeném k východu, v nadmořské výšce 477 m. Od Kadaně jsou vzdáleny 15,5 km JJZ a asi 1 km JZ od Dobřence, ke kterému od roku 1869 jako osada patřily. Začátkem 50. let byla vesnice přechodně začleněna do vojenského prostoru, ale od roku 1960 je část jejího katastru z prostoru vyčleněna a připojena k obci Mašťov. Z původní vesnice však zůstaly jen 4 domy. Tři jsou rekreační objekty a jeden je statek, kde jeho majitel usiluje o obnovení hospodářství.

První písemná zmínka o Konicích, německých Kunitz, je z roku 1169, kdy byly uvedeny na listině, kterou kníže Břetislav potvrdil cisterciáckému klášteru v Mašťově držení 15 vesnic, mezi nimiž byly i Conitz. Konice byly typickou okrouhlicí s hospodářskými usedlostmi, postavenými kolem návsi, na které stála na malé vyvýšenině kaple svatého Jana Nepomuckého. Byla postavena roku 1713 a vedle ní stával kříž, obklopený lípami. Přes silnici stál proti kapli poměrně velký statek, který se zachoval do dnešních dnů a hospoda se sálem.

Ve 40. letech 16. století patřily Konice k panství Vintířov, které drželi Šlikové. Později přešly k Vilémovu a byly uvedeny ve výčtu majetků, zabavených po Bílé hoře Vilémovi V z Doupova, držiteli statku Vilémov. Roku 1623 Vilémov i s Konicemi koupil Jan Zdeněk Vratislav z Mitrovic. Po 35 letech vznikl samostatný statek Konice, který byl za 2 roky připojen na 4 roky k panství Přísečnice. Pak se zase vrátil k Vilémovu. Roku 1715 se Konice staly na 5 let opět samostatným statkem a pak již byly až do roku 1850 součástí mašťovského panství, patřícího nejdříve Goltzům, pak Mladotům ze Solopysk a nakonec Černínům z Chudenic.

V roce 1846 tam bylo 24 domů, 149 obyvatel německé národnosti a asi čtvrt hodiny západně od vsi panská myslivna. Obyvatelé se zabývali zemědělstvím a chovem dobytka, část mužů pracovala také v lese. V obci byl již zmiňovaný hostinec, obchod smíšeným zbožím, pekárna a obecní kovárna. Z řemeslníků zde pracovali, kromě pekaře a kováře, také švec a zedník. Byl zde i obecní cestář.

Konice bývala docela velká, hezká a výstavná vesnice. Školu sice měly jen krátce, pro nedostatek dětí musela být zrušena. Děti pak chodily do Turče, kam obec patřila i farou. Poštu a telefon měli v Mašťově, lékaře v Radonicích.

Většina budov byla koncem 50. let zbořena a postupně odešli i ti obyvatelé, kteří se sem po obnovení vsi v roce 1960 nastěhovali. Pro vysídlení Konice zanikly, v roce 1991 tam již nikdo trvale nežil.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist