PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kozlov (Koslau) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Kozlov býval osadou Olešky. Ležel v úžlabině, otevřené k jihu, v nadmořské výšce kolem 550 m. Jeho katastr měřil 257 ha. Od Doupova byl vzdálen 3,5 km na SSZ a přibližně čtvrt hodiny chůze na sever od Olešky. Domy vesnice byly volně rozestavěny na stranách podél silnice a potoka. Kaple tam nebyla, jen zvonice na obecním domě, kde museli třikrát denně vyzvánět obecní chudí, bydlící v tomto domě.

Podle Th. Schütze je jméno vsi slovanského původu a první zmínka o ní je v Soudních aktech III. k roku 1398, kdy majitelem a pravděpodobně i zakladatelem byl jistý Kozel. Kozlov je listinně doložen i v letech 1402, 1413 a 1544, kdy je prvně uváděn jako součást panství Žďár. Dva roky nato koupil větší část Kozlova hrabě z Leisneku a jeho dcera Brigita a připojil ji k doupovskému panství.

I v Kozlově se roku 1625 rozšířil mor, na který zde zemřelo 17 osob.

Berní rula roku 1654 uvádí v Kozlově u panství Doupov 6 sedláků, 2 chalupníky, z nichž jeden byl sklenářem a 2 tzv. na obci, z nichž 1 byl tkalcem. K panství Žďár příslušeli 2 sedláci. Charakteristika vsi byla následující: „Stavení dobrý, rolí žitný, luk s potřebu, živnost jich z dobytka, šindele a sudoviny, kterouž dříví z lesúv panských kupujíce dělají a do města Zátce i Loun na prodej vozejí."

Schaller (1785) i Sommer (1847) ve svých topografiích uvádějí Kozlov jako součást alodiálního panství Doupov, pouze tři domy patřily k panství Ždár. Sommer dále poznamenává, že půl hodiny na západ od vsi leží tzv. Glaserhaus, zemědělská usedlost.

V roce 1850, kdy se Kozlov na krátkou dobu stal samostatnou obcí, zde žilo jen německé obyvatelstvo. Roku 1868 však již byl osadou Olešky, u které trvale zůstal. Počet obyvatel začal klesat, i když počet domů zůstával stejný. Školu měly zdejší děti v Olešce, do kostela, na poštu a také na vlak se chodilo rovněž do Olešky.

Za 1. republiky bývalo v Kozlové 15 větších sedlostí, 2 hostince, obchod se zeleninou, obchod s máslem, trafika, švec a stolař - vše ostatní bylo v Olešce. Ke Kozlovu tehdy patřila i samota Hauensteiner, vzdálená od vsi 1,7 km na SZ, kde žilo roku 1930 ještě 8 obyvatel.

Kozlov byl vysídlen již v 1. etapě, tj. 15. 6. 1953.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Koslau [Irena 21.6.2010 18:02] | Reagovat
Geehrte Besucher, ich suche Familie Endisch aus Koslau. Meine Mutter (83 Jahre)ist in Familie Endisch geboren.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   


Processing time: 29 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version