PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Krčma (Kretscham) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Tato osada ležela necelých 6 km mírně severovýchodním směrem od Klášterce nad Ohří v Krušných horách, v nadmořské výšce 710 m.

Krčma patří k nejmladším obcím okresu, protože vznikla až v 18. století. Poprvé je zmíněna roku 1787. V tom roce osadu podchytil J. Schaller ve své „Topografii Království českého" pod názvem Kratschem. Její charakteristiku omezil na poznámku, že má 9 čísel, a že leží na úpatí Reischbergu.

Krčma byla součástí panství Přísečnice a po roce 1850 osadou obce Nová Víska v okrese Přísečnice. Roku 1868 připadla okresu Kadaň, od roku 1904 byla znovu pod okresem Přísečnice až do roku 1945, kdy jako osada obce Louchov opět připadla pod okresní správu Kadaně.

Po územní reorganizaci v roce 1960 byla až do svého zániku jako osada obce Domašín v okrese Chomutov.

Krčma patřila k oněm nevýznamným osadám, o jejichž životě se nedochovaly žádné zprávy.

Obyvatelé této horské osady se zřejmě živili skrovným zemědělstvím, prací v lese a možná i domáckou prací, jakou bývalo paličkování a šití krajek, výroba posamentů, dřevovýroba apod.

Hraběnka Buquoyová dala v roce 1935 postavit silnici, která osadu spojila s Přísečnicí. K roku 1847 se zde uvádí 48 obyvatel v 10 domech.

Zřejmě nejvýznamnější budovou osady byl zájezdní hostinec, který sloužil projíždějícím formanům. Říkalo se mu „Kalter Kretscham" nebo „Zum kalten Kretschmer" (Studená krčma). Nejspíš dal hostinec jméno celé osadě.

Osada Krčma oficiálně zanikla vysídlením v roce 1967, i když zde ještě o tři roky později žili dva lidé ve dvou domech. V následujícím sčítání lidu v roce 1980 se již Krčma neuvádí.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Příprava výstavy o zaniklých obcích [Vlasta Fišrová 21.6.2016 14:50] | Reagovat
Dobrý den, zavítá-li na tuto stránku někdo z pamětníků, bývalých obyvatel této obce, tak budu ráda za jakékoliv vzpomínky. Připravuji výstavu o zaniklých obcích Klášterecka, kterou bych ráda doplnila právě o svědectví pamětníků, jak se jim v obci žilo, a jak to bylo s vysídlením. Kontakt: galerie@muklasterec.cz, tel. +420 474 359 685.
Vlasta Fišrová, kurátorka galerie
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist