PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kýšovice (Gaischwitz) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Kýšovice ležely 8,5 km východně od bývalé Přísečnice, v nadmořské výšce 735 m. Německý název Gaischwitz vznikl již ve 14. století poněmčením českého názvu. Ten byl odvozen z osobního jména Kýša.

Německá regionální literatura uvádí první zmínku o Kýšovicích již k roku 1183, A. Profous až k roku 1367. Tehdy patřila ves k hasištejnské části přísečnického statku, která patřila nejdříve Šumburkům, pak Lobkovicům. Roku 1518 byly Kýšovice zahrnuty v té části majetku, kterou získal při dělení rodových statků Václav z Lobkovic. O rok později je koupil jeho bratr Vilém a ten je roku 1533 prodal Šlikům. Ti ji roku 1545 ztratili. Kolem poloviny 16. století odkoupil od královské komory Bohuslav Felix z Lobkovic několik vesnic, mezi nimiž byly i Kýšovice a vytvořil z nich tzv. „suniperský podfl". V jeho držení se vystřídali jeho synové a po nich Jiří Popel z Lobkovic. Když bylo rozsáhlé panství Popelovi zabaveno, připadlo královské koruně. Tehdy žilo v Kýšovicích 10 poddaných.

Roku 1606 byl suniperský podíl od Hasištejnu odtržen a připojen k přísečnickému panství. V Kýšovicích byla svobodná rychta, opírající se o privilegia, která jí povolovala péci, vařit a šenkovat pivo, porážet dobytek a držet řemeslníky. Kýšovické rychtě byly také podřízeny Sobětice. Rychta byla roku 1798 prodána královské komoře a taji zase pronajímala za roční poplatek.

PO 30leté válce žilo v Kýšovicích 11 sedláků, z nich 1 formanil a 3 chalupníci tzv. na obci, kteří neměli žádný majetek. V polovině 18. století se obyvatelé zabývali vedle zemědělství také formaněním. Roku 1748 tu bylo uváděno 7 formanů, 2 voziči pytlů, 4 nádeníci a obecní kovář. Ves pořád ještě měla dědičnou rychtu. Děti chodily do školy ve Výsluní, kam příslušeli zdejší obyvatelé i farou.

Po roce 1777 byla v důsledku raabizace půda rozdělena mezi poddané a místo roboty platili obyvatelé jen poplatky za užívání pozemků. V roce 1850 se vztah mezi Kýšovicemi a Soběticemi změnil. Sobětice se staly obcí a Kýšovice jejich osadou. Faru, školu, poštu a později i lékaře měly Kýšovice stále ve Výsluní. Ke Kýšovicím patřil také nedaleký Fleklův mlýn na Prunéřovském potoce.

V roce 1950 byly Kýšovice i Sobětice připojeny k Výsluní, k 1. 1. 1979 však pro vysídlení zanikly a postupně se změnily na rekreační oblast. K 1. 1. 1999 však byly znovu úředně obnoveny, protože tam již začali někteří chataři žít trvale.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 81 do následujícího políčka:

   


Processing time: 19 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version