PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Litoltov (Liesen) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Litoltov ležel na úpatí Litoltovského vrchu, v nadmořské výšce kolem 720 m. Od Kadaně byl vzdálen 10,4 km na JZ, do Radnice, kam se chodilo do kostela, to bylo pešky něco přes hodinu na SV. Rozloha jeho pozemků byla 383 ha, z toho bylo 168 ha lesa a 140 ha polí.

Stoklow uvádí, že první zmínka o existenci Litoltova je v darovací listině Milhosa z Maštova z roku 1196, protože zde uvedenou ves Vlsthene ztotožňuje s Litoltovem. Pro toto tvrzení není ale žádných dalších dokladů. Většina ostatních autorů první zprávu o Litoltovu klade až do roku 1411, kdy král Václav dává Vlastkovi i Kladna „zboží odumřelé", mezi nímž je i Litoltov.

Historie Litoltova je tedy nejasná. Ves rozhodně existovala k roku 1411, později, snad během husitských válek, byla zcela zpustošena a zanikla. Další zpráva o existenci Liesendorf, Liesenhof nebo jen Liesen je až z poloviny 18. století (Schaller), kdy zde bylo 8 domů. Také Sommer jej ve své Topografii z roku 1846 uvádí u panství Klášterec. Tehdy zde bylo již 11 domů, ve kterých žilo 69 obyvatel, hospoda, panský poplužní dvůr a ke vsi patřila i samota Liesenhof a myslivna, ležící asi 20 minut od vesnice.

Palacký pak předpokládal, že novější vesnice Liesen by mohla být Litoltovem. Vedla jej k tomu skutečnost, že obě vsi byly uváděny na přibližné stejném místě a obě jména začínala na Li.

Adresář z roku 1914 uvádí již 13 domů a 74 obyvatel, 2 hostince, trafiku a velkostatek hraběte Thun-Salma, i panskou myslivnu s revírem.

Když se roku 1850 staly obce samostatnými, stal se na krátkou dobu i Litoltov obcí. Od roku 1868 však již byl osadou Martinova, kam chodily také děti do školy.

Za Litoltovem byla tzv. lesní nebo obrázková kaplička Panny Marie Růžencové z roku 1892, u níž se každoročně první neděli po Božím těle konala mše s kázáním. Poblíž stál mohutný Javor s několika svatými obrázky.

V roce 1921 zde žil 1 Čech. Nucené vysídlení německého obyvatelstva proběhlo po skončení války v roce 1945. Litoltov byl podruhé vysídlen již v 1. etapě, tj. 15.6. 1953.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version