PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Maleš (Mohlischen) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Maleš ležela 6 km SV od Doupova, v nadmořské výšce 550 - 570 m. Od zámku ve Žďáru vedla k vesnici polní cesta, která ve středověku byla součástí královské cesty z Prahy do Chebu. Procházela údajně Tocovem, Žďárem a přes Kadaň do Prahy. Ve 20. století byla již téměř zapomenuta, využívaly ji hlavně děti při svých cestách do žďárské školy.

Maleš byla malá vesnička, jejíž domy byly volně rozestavěny po obou stranách zmiňované vozové cesty ze Žďáru. Souběžné s touto cestou, téměř v SJ směru, tekl Malešský potok, nazývaný také Žebletínský, pramenící 0.7 km SZ od bývalé Malše. U Žebletína se vléval do Liboce. Na návsi Malše stávala dřevěná kaplička s věžičkou a zvonem, na který třikrát za den vyzváněli obyvatelé malého obecního domku. Kousek od kapličky byl rybník, napájený Malešským potokem, stejně jako druhý menší rybníček na opačném konci vesnice. V Malši byl jen hostinec a trafika, za ostatními nákupy se muselo chodit do Žďáru. Z řemeslníků pracovali ve vsi jen švec a kovář, v posledních letech ještě švadlena a stolař. Žilo zde 5 větších sedláků. Ostatní měli jen menší hospodářství. Elektřina do vsi zavedena nebyla.

Na vrcholku Malešského kopce (dříve Hutberg), na jehož úbočí vesnice ležela, stála pravděpodobně tvrz mající za úkol střežit královskou cestu. I když se o ní žádné doklady nedochovaly, archeologický průzkum objevil v 19. století zbytky sklepů, zřejmě pozůstatky nějakého rytířského sídla.

Počátky Malše klade většina historiků do konce 12. století, kdy maštovský velmož Milhost postoupil nově zakládanému klášteru cisterciáků 15 vesnic, mezi nimi i Bluwaschowe, která bývá ztotožňována s Malší.

Kdy se ves dostala do majetku Žďárských ze Žďáru se nepodařilo zjistit. Prvně je ale u panství Ždár uváděna v Deskách zemských jako Malesse v roce 1544 a tento rok bývá někdy označován jako první doložená zpráva o existenci vsi. Th. Schütz však uvádí „de Malessova" již k roku 1324 v Libri citat. Název je slovanského původu.

Po staletí patřila Maleš k panství Ždár a sdílela jeho osudy. Roku 1654 tam žili 3 sedláci, 4 chalupníci, z nichž ale dva měli chalupy pusté a jeden tzv. zahradník, což bylo tehdejší označení pro drobné držitele půdy bez vlastních potahů. Berní rula uvádí, že „živnost jich z dobytka nejlepší".

Také roku 1850, kdy se obce osamostatnily, zůstala Maleš u Žďáru jako jeho osada. Teprve roku 1874 se od Žďáru oddělil Žebletín s Malší a Hlubokou a vytvořily samostatnou obec. I potom ale patřila Maleš farou, školou a poštou do Žďáru, kde pro ní byla také nejbližší železniční stanice.

Na podzim roku 1946 byli všichni obyvatelé Malše soustředěni ve sběrném tábore v Kadani a později odsunuti. Noví osídlenci Maleš opustili k 15.5. 1954. tj. ve třetí etapě.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Mohlischen/Saar [Thomas Raz 28.6.2007 19:15] | Reagovat
Im Artikel wird erwähnt:

"Auch dann aber gehörte sie zur Pfarrei und zur Post nach Saar, wo auch die nächste Eisenbahnhaltestelle war."

Saar hatte keine Eisenbahnhaltestelle, die nächste Eisenbahnhaltestelle war Olleschau!
Re: Mohlischen/Saar [Vanessa Hünkemeier 2.6.2009 22:53] | Reagovat
Hallo Herr Raz,

ich suche Informationen zu Mohlischen und Saar und möchte Sie gerne zur Gruppe "Kadan/Kaaden und Umgebung" einladen, wo wir Informationen zu der Gegend sammeln. Auch versuchen wir den Nachfahren der ehemaligen Bewohner Antworten zu geben (unpolitisch). Ich würde mich freuen, Sie dort zu sehen.

Freundliche Grüße
Vanessa Hünkemeier

http://www.wer-kennt-wen.de/club_wols8kwi_Kadan___Kaaden_und_Umgebung.html
Maleš hrad [Burle Václav 11.9.2009 22:37] | Reagovat
Není v tomto článku náhodou chyba? Zjistil jsem, že na Malešském vrchu tvrz, hrad, nikdy nebyl. Byl na jiném kopci nedaleko této obce. Jak to tedy je? Prosím odpověď na můj e-mejl. Děkuji!
Máte pravdu [Vlad1 2.11.2011 22:46] | Reagovat
Hrad Maleš byl na Kloboukovém vrchu (Hutberg) různém od Malešského kopce. Je SV od něj. Jsou tam viditelné zbytky valu a příkopu, snad i základy nějaké budovy. Zadejte si "Maleš hrad", najdete i fotografie. Sedláček ale vzpomíná i zbytek nějakého opevnění („snad starověké stráže“). horu hrazenou. Jestli je to totéž, co hrad Maleš, se nedá poznat.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   


Processing time: 44 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version