PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mělník (Melk) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Mělník ležel na svahu Humnického vrchu nad potokem Bublava, v nadmořské výšce 540 m. Jeho katastr měřil 456 ha. Název vsi byl slovanského původu.

V 15. století patřil k panství Egerberk, což potvrzuje i soupis majetku tohoto panství z roku 1460, kde byl uveden pod názvem Melnik. V listině z roku 1593 je nazýván Mielnik. U Egerberku Mělník zůstal až do pobělohorských konfiskací, kdy bylo toto panství zabaveno Matyáši ml. ze Štampachu za jeho účast na stavovském povstání. Nový majitel Kryštof Šimon Thun pak roku 1623 připojil celé panství Egerberk, tedy i Mělník, k panství Klášterec.

Podle Berní ruly žili roku 1654 v Mělníku 4 chalupníci a 2 poddaní tzv. na obci, z nichž jeden byl krejčím. Stavení zde byla celkem dobrá, ale žitná pole špatná a obživu jim poskytoval hlavně chov dobytka a práce v lese.

Roku 1787 bylo v Mělníku 11 domů a jejich počet se nezměnil ani do roku 1846, kdy tam žilo 74 obyvatel. Farou patřil Mělník k Okounovu, poštou, zdravotním obvodem a četnickou stanicí pak k Radnici. Do školy chodily děti nejdříve do Tunkova, pak do Telcova. Nejbližší železniční stanice byla v Perštejně vzdáleném 8 km. nebo v Olešce, kam bylo o 1/2 km dále. Ve vsi byla kaple, zasvěcená Panně Marii.

Když se roku 1850 obce osamostatnily, stal se Mělník osadou Martinova.

Podle adresáře z roku 1914 byly v Mělníku 4 větší usedlosti a od roku 1850, odkdy máme údaje, tam byl vždy větší počet mužů než žen.

Nucené vysídlení německého obyvatelstva nastalo v letech 1945-46. Nově usazení obyvatelé Mělníka byli vystěhováni k 15. 6. 1953, tedy ihned v 1. etapě zřizování VVP.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   


Processing time: 15 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version