PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mikulovice (Niklasdorf) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Mikulovice ležely 3,5 km SV od Klášterce nad Ohří na Hradišťském potoce, v nadmořské výšce 320 m. Dnes jejich existenci připomíná již jen hřbitovní kostel. Ves byla založena roku 1261 lokátorem Mikulášem, po němž dostala své jméno.

Prvními držiteli Mikulovic byli Šumburkové, sídlící na hradě Perštejn. Potvrzuje to lenní list z roku 1352. V 1. polovině 14. století byl postaven kostel, zasvěcený svatému Mikuláši. Kostelní patronátní právo ale neměli Šumburkové, vlastníci vsi, ale řád johanitů v Kadani. Mikulovický kostel patřil v té době k nejchudším v kadaňském děkanství. Zřejmě proto se stal brzy filiálním k faře v Klášterci. Jen na krátkou dobu na přelomu 16. a 17. století, kdy v Mikulovicích byli luteránští duchovní, zde byla opět samostatná fara. Protestantské období zde skončilo rokem 1614. Za třicetileté války kostel značně utrpěl, ale obnoven v barokním slohu byl až v letech 1661 - 1871.

Aleš a Vilém ze Šumburka si roku 1431 perštejnské panství rozdělili a Mikulovice při tomto dělení připadly Vilémovi. Staly se tak součástí nově vzniklého panství Nový Šumburk. Vilém však neměl dostatek peněz a proto roku 1449 panství prodal Vilémovi z Ilburka. V kupní smlouvě se o Mikulovicích říká, že je Ilburk kupuje s daněmi, jedním poplužním dvorem zpola pustým a jedním dvorem menším, s malým rybníčkem a vinohradem.

Zadlužený Vilém z Ilburka však musel již za 4 roky postoupit většinu majetku svým věřitelům. Tak se Mikulovice jako součást šumburského panství staly vlastnictvím rodu Fictumů - až do roku 1620. Pak byly fictumovské statky zkonfiskovány jako trest za účast ve stavovském povstání proti Habsburkům. Roku 1623 koupil vše Kryštof Šimon Thun a Mikulovice zůstaly součástí thunské panství až do roku 1850, kdy se obce staly samostatnými správními jednotkami.

V roce 1654 žilo v Mikulovicích 7 sedláků, 20 chalupníků a 10 dalších poddaných, z nichž dva byli formany. Jeden z chalupníků vlastnil mlýn a dvě usedlosti byly v té době pusté. Berní rula tehdy charakterizovala ves takto: „stavem dobrý, rolí žitný, luk s potřebu... dědinami a dobytkem stojí, též při městě sousedům rolí jich tvoří a semotam

přes svět forují a své živnosti si hledí".

Na území Mikulovic se od 2. poloviny 18. století využívala ložiska kaolinu, i když jejich význam nebyl příliš veliký. Zdejší kaolin byl málo vazný, uplatňoval se především v průmyslu papírenském a na výrobu užitkové a stavební keramiky.

V roce 1850 se Mikulovice staly samostatnou obcí a byly jí nepřetržitě až do 1. 5. 1978, kdy se staly částí obce Vernéřov. Od 1. 1. 1988 byly Mikulovice připojeny ke Klášterci nad Ohří.

Kdy v Mikulovicích vznikla škola není známo, ale do roku 1914 sloužila i Vernéřovu. Po 2. světové válce škola, již jako česká, znovu zahájila činnost a byla pětitřídní. Pro malý počet žáků však byla k 30. 6. 1965 zrušena a děti jezdily do Kadaně.

V roce 1945 bylo v obci 23 hospodářských usedlostí, 13 rodinných domků a celkem 82 popisných čísel. Dále zde byl v té době kamenolom, 2 hostince, železniční stanice a v katastru Mikulovic velkostatek Špičák.

Po skončení 2. světové války byly Mikulovice a Vernéřov přechodně řízeny společnou místní správní komisí, sídlící v Mikulovicích v Hossnerově hostinci. Pak byla správa přenesena do Vernéřova a od 1. 2. 1946 byla zřízena samostatná správní komise pro Mikulovice. Po volbách v roce 1946 zde vznikl národní výbor.

V souvislosti s plánovanou výstavbou popílkoviště pro blízké elektrárny byly Mikulovice postupně vysídleny a zbourány. Před zánikem byly Trojičný sloup z roku 1706 a při něm volné stojící sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Antonína z roku 1726, obklopené balustrovým zábradlím, přemístěny do Klášterce nad Ohří, stejně jako mariánský sloup, který stával v polích u vesnice.

Vloženo: 15.4.2005



Komentáře a upřesňující informace


Kostel sv.Mikuláše a hřbitov [Lucík :-* 9.6.2006 22:05] | Reagovat
Dneska jsem jela na kole přesně ke kostelu sv. Mikuláše a strašně mě zaujal svou tajemností.... chtěla bych vidět,jak to vevnitř vypadá,bohužel byl zamčený a okna byli moc vysoko :D .. a také se mi líbil hřbitov,strašně mě takové věci zajímají,pokud se týkají mého okolí! zäjímalo by mě,kdo přesně je tam pohřbený,z hrobů jsem se toho moc nedočetla,protože neumím mluvit a číst jinak než česky nebo anglicky...dočetla jsem se jen datum narození a úmrtí a potle toho soudím,že hroby jsou tam pěkně dlouho.. 100-200 let.... prostě jsem chtěla jenom říct,že na hřbitově u kostela sv.Mikuláše bylo hrozně tajemno,bála jsem se a strašně mě lákalo podívat se dovnitř kostela...bohužel jsem mohla juknout jen jedním malým nejnižším oknem,kde jsem jenom viděla dva staré žebříky a dvoje dveře....ale hlavně mě také lákalo podívat se do boudy na kraji hřbitova,která byla celá zabedněná novými prkny... zajímavé,že dějepis mě nebaví,ale pokus se to týká Klášterce a okolí,tak se můžu přetrhnout... určitě se tam ještě někdy podívám a pořádně to tam prozkoumám! ...nejlepší by bylo kdby měla skládací žebřík do kapsy nebo něco takového,abych se mohla podívat aspoň okny dovnitř,když ne úplně dveřma! ... škoda,opravdu! Tak už teda končim ;)
Re: Kostel sv.Mikuláše a hřbitov [Pavel Beran 11.6.2006 14:45] | Reagovat
Náhrobků na hřbitově už moc nenajdete, za to na svahu pod ním ano. Valí se tam všude kolem. Vypadá to jako by náhrobní kameny byly prostě jen vhrnuty buldozerem za bránu hřbitova. Jinak s Vám naprosto souhlasím, že to místo má své kouzlo. Jako obyvatel Klášterce tam zavítám také často a musím říct, že klid a zpustlost toho místa mě vždy dojme.
Re: Kostel sv.Mikuláše a hřbitov [rokolo 10.2.2010 14:18] | Reagovat
Tak to jsme na tom stejně...také mne zajímají takováto tajuplná místa opředená historií a vždy se snažím si představit jak to vypadalo ve skutečnosti:-)
Re: Kostel sv.Mikuláše a hřbitov [Martin 28.12.2012 20:08] | Reagovat
V kostele se jednou za rok koná pouť. Slyšel jsem, že uvnitř to moc hezky nevypadá (prý je tam jen odřený oltář a několik rozvrzaných lavic). Navíc jsou v kostele ptáci, kteří ho ničí. Ten malý domeček je bývalá márnice. Na hřbitově se dnes dochoval jen jeden rozbitý náhrobek, ze kterého se dá přečíst, že je tam pohřbený nějaký učítel z Kadaně. Škoda, že kostel není v lepším stavu.
Mineralogicke zajimavosti - Mikulovice u Klasterce/Ohri [J.Hrabanek.D- Mainz 29.7.2008 13:39] | Reagovat
Nazev osady Niklsdorf ci Nickelsdorf jsou zcela nespravne! Mineralogicky zajimave jsou zily Co-, Bi- a Fe-rud, ktere porakracuji na Mikulovickem vrchu (Seebeg). V minulosti se jizne od Miulovic tezil kaolin (v oharecke rule), plasticke jily se tezily na jiz. svahu Mikulovickeho kopce. V byvale piskovne se nalezaly ametysty, citriny, achaty, cervene jaspisy a xx kremen. V kremennych zilach jv od
Mikulovic v udoli sv. od hrbetu, koncicim u Obergirtenu se nachazel cerny turmalin (Schörl).
Historie rodu Korbů z Weidenheimu [Honza 2.3.2010 10:23] | Reagovat
Nemáte někdo informace o životě, případně osudu lidí, jejichž náhrobky se ještě donedávna nacházeli na hřbitově u mikulovického kostelíka? Jedná se o: Hugo Freiherr Korb von Weidenheim (*1836 - +1876 cca) a Anna Freifrau Korb von Weidenheim (*1845 - +1912). Velice mě to zajímá. Děkuji.
Re: Historie rodu Korbů z Weidenheimu [Jana zajíčková 25.1.2012 20:53] | Reagovat
Dobrý den, pani z Weidenheimu drželi Valeč, Želeč a také zámek Stekník u Žatce, odkud vám píši. Hugo spravoval Stekník asi od roku 1840 do své předčasné smrti. Stekník držel rod od roku 1796, kdy u nás žil jeden z bratrů Anton Josef a na Valči jeho bratr Jan Gottfried. Jinak o celý rod se velice zajímá pan Brtek ze Sokolova, který loni vydal o Korbech knihu.
zdravím kastelánka zámku Stekník
jana Zajíčková
Re: Re: Historie rodu Korbů z Weidenheimu [Alena 16.7.2012 19:37] | Reagovat
Dobrý den, jak se jmenuje kniha o rodu Korbů od pana Brtka? Děkuji, Sigmundová
Klíč od kostela [Sandra 25.9.2012 09:32] | Reagovat
Dobrý den, studuji Vysokou školu báňskou a tento rok jsem dostala téma semestrální práce-Místo, které má genius loci(duch místa). Osud kostela a Mikulovic je pro mě to pravé. Na místě jsem již byla, ale aby téma bylo opravdu doložené skutečnými podklady, tak bych se potřebovala podívat dovnitř kostela. Proto píši sem, zda nevíte o nějaké instituci či jedinci, který vlastní klíč od kostela. Velmi děkuji za odpověď. Pro rychlejší spojení přikládám tel. číslo +420723286549
Re: Klíč od kostela [Bernášek 26.9.2012 17:40] | Reagovat
Zkuste to na MěÚ Klášterec odbor MH u paní Simony Šantorové santorova@muklasterec.cz, telefon 474 359 613
Re: Klíč od kostela [Vlasta Fišrová 21.6.2016 14:40] | Reagovat
Dobrý den, telefonní číslo již neexistuje, ale pokud se tato má reakce dostane k autorce seminární práce o geniu loci kostela v Mikulovicích, tak mám prosbu o případně zapůjčení této práce, abych z ní mohla citovat v rámci výstavy o zaniklých obcích, která se uskuteční letos v říjnu v Klášterci nad Ohří (galerie Kryt). Kontakt je: galerie@muklasterec.cz
Vlasta Fišrová, kurátorka galerie
Kostel [Jan Švestka 23.11.2014 20:59] | Reagovat
Dnes jsem se byl na kostel podívat. Zahrada uržovaná, bohužel došková střecha pomalu chátrá. Je pravdou, že místo má určitý náboj.
Re: Kostel [Tomáš Bernášek 24.11.2014 13:06] | Reagovat
Chátrá nejen střecha, ale bohužel celý objekt, ačkoliv jsem se dozvěděl, že město Klášterec hodlá toto místo pojmout jako hřbitov a upravit je dle potřeb, kostela se tento úmysl netýká, ať prý se církev o svůj majetek sama stará. Nějak pořád zodpovědným nedochází, že církev se vždy (a většinou nezištně) starala, ale finanční stránku zabezpečovali vždy farníci. Protože jich dnes máme málo budou se toho zřejmě muset ujmout příslušné obce, což se ale s většinovými vítězi voleb (komunisty a socdem) těžko podaří.
Re: Re: Kostel [natomnezáleží 25.11.2014 08:11] | Reagovat
Komunisty a socdem bych sem netahal. Místo neznám, ale pokud proběhly církevní restituce přes protesty v té podobě, jak proběhly, tak nechť se církev stará! Proč by měly obce přispívat???
Korb von Weidenheim [Hampp 23.1.2015 23:06] | Reagovat
k.v.W.,Barbora, gestorben 22.9.1814 in Steknik
Tochter von:
Korb von Weidenheim, Frantisek Antonin * 1720 Sokolov
Fischer, Anna Magdalena * 1722 Sokolov/Falkenau
siehe auch Google: Weidenheim
Stíny Mikulovic [Míla Koubová 2.5.2015 08:05] | Reagovat
1. května 2015 jsem se zúčastnila poutnické mše v kostelíku v Mikulovicích. Tento krásný objekt by si zasloužil větší pozornost, souvisí s historií Klášterce, kde bydlím, i sousední Kadaně. Možná by se obě města mohla spojit s církví a kostel svatého Mikuláše zachránit dříve, než podlehne zkáze. Mohla by být vypsána i veřejná sbírka...
Kostel [Jitka 19.9.2015 19:07] | Reagovat
Kostel jsem dnes objevila náhodou a další šťastnou náhodou zastihla i dva pány,kteří udržují bývalý hřbitov.Byli tak hodní,že mi kostel odemkli a já si ho mohla prohlédnout.Dozvěděla jsem se ,že ještě v roce 1990 v něm kamarád jednoho z pánů křtil syna.Po roce 1990 se o kostel nikdo nestaral a byl postupně vykraden a zničen.Je smutné,že přežil 600let bez větší újmy a během pouhých 25ti let jsme ho byli schopni takto zničit.(a to už nebyli u moci komunisté,jak je tu zmiňováno výše) Varhany prý jsou v depozitáři nějakého kostela v Chomutově.Na opravu nejsou peníze.Je to veliká škoda,protože v kostele jsou místy zachovalé nástěnné malby a kdysi musel být velice pěkný.Souhlasím s paní Mílou Koubovou,že by stálo za to ,aby obě města spojila síly a kostel opravila pro další generace
Za svatým Mikulášem do Mikulovic [Lukáš Gavenda 8.11.2015 12:34] | Reagovat
Milí přátelé, kterým není osud mikulovického kostela sv. Mikuláše lhostejný, podporujte, prosím, rodící se snahu o jeho záchranu. Nepouštějte jej z zřetele, choďte se na něj občas cíleně podívat a podávejte, prosím, zprávy o jeho stavu. V kostele se dvakrát ročně koná bohoslužba: 1. května a okolo 6. prosince. O letošní květnové mši tu svědčila už paní Koubová. Příští se bude konat v neděli 6. prosince 2015 od 14 h. Po ní moc rád všechny zájemce seznámím s minulostí kostela a jeho zajímavostmi. Přijďte, prosím - třeba tím započne pro mikulovický kostel lepší období!
Lukáš Gavenda
Městské muzeum v Kadani
Oprava: Za svatým Mikulášem do Mikulovic [Lukáš Gavenda 8.11.2015 13:35] | Reagovat
Omlouvám se, spletl jsem se v kalendáři. Bohoslužba a následná prohlídka kostela se koná v SOBOTU 5. 12. 2015 od 14 h., nikoli až v neděli!
Chystáme výstavu o zaniklých obcích [Vlasta Fišrová 21.6.2016 14:32] | Reagovat
Dobrý den všem rodákům a patriotům, chystám v galerii Kryt (Město Klášterec nad Ohří) výstavu o zaniklých obcích Klášterecka, kde budou mít Mikulovice výraznější prostor. Už jsem si fotografovala zbytky domů, kostel a udržovanou kapličku (jeden člověk z KnO se o ní stará), uvítám jakékoliv osobní vzpomínky či nějaké zajímavé dokumenty. A zároveň děkuji panu Beranovi za vytvoření tohoto projektu, úžasná práce.
Vlasta Fišrová
Otevření kostela u příležitosti výstavy [Vlasta Fišrová 27.6.2018 14:25] | Reagovat
Milí přátelé, po domluvě s kadaňskou farností pořádám v kostele sv. Mikuláše v sobotu 28. července 2018 akci s názvem Živá kronika Mikulovic a Vernéřova. Jedná se o výstavu dokumentů a příběhů pamětníků, otevřeno bude od 10 do 18 hodin. Přizvala jsem k debatě architekta města a doufám, že přijdou i lidé s nějakými nápady či přímo vizemi, jak místo oživovat. Přijďte se podívat. A nechat na sebe působit právě ono genius loci.
Re: Eröffnung der Kirche anlässlich der Ausstellung [Marlene 30.7.2020 14:30] | Reagovat
Toll! Wird es so etwas wieder einmal geben? Ich bin aus Österreich und ich hätte großes Interesse, da meine Ahnen einmal hier gelegt haben.
Ministrantoval jsem tam. [František IV. 11.11.2018 14:37] | Reagovat
Několik krate jsem tam ministroval ano patřilo to pod Kadaň a protože pocházím z Kadaně tak mě tam vzal i P. Kozár byl administrátorem vicero kostelíků. Je to romantika ten pokled třebas na starou dráhu ČD. Kostel byl několikráte vyloupený Dokonce si pamatuji asi dvakrát jsem tam byl i na pohřbu byl z kostela. Asi vše se již nezachrání. Ale lidé kteří mají zajem nechť jednají. Dávám takový typ vybudujte tam třebas kolumbárium je to hřbitov a zůstává to městem mrtvých. Je škodou že tam nikdo poblíž nebydlí. Kostel byl vždy pro lidi a pokud tam nikdo nebude je to veliký luxus pro dvě poutě to udržovat. Dějiny posoudí co ti lidé tam dělali a proč to zašlo. Hlavně se nehádejme kdo to zaplatí. To nejvíce škodí památkám.
Další možnost prohlédnout si kostel i uvnitř [Vlasta Fišrová 18.7.2019 05:37] | Reagovat
Letos opět ve spolupráci s kadaňskou farností pořádám kulturní akci, která přiblíží kostel širší veřejnosti. Akce s názvem Živá kronika Mikulovic a Vernéřova se koná v sobotu 27. července 2019 od 10 hodin. Začneme zpěvem Ave Marie v podání studentky konzervatoře Martiny Heroldové z Kadaně, pak představím vystavující výtvarníky, z nichž nejznámnější je Herbert Kisza. Poté dostanou prostor studenti kláštereckého gymnázia, kteří vytvářejí projekt ze vzpomínek pamětníků. A odpoledne od 17 hodin tu bude koncert hudebního uskupení Janek a kapela. Součástí akce je i výtvarná dílna pro děti a dospělé. Parkování osobních aut opět dole u silnice, přímo ke kostelu můžou zajet pouze vystupují, kteří převážejí hudební nástroje a hendikepovaní. Přijeďte se podívat, pobýt, prožít si místo s ojedinělým genius loci.
Re: Další možnost prohlédnout si kostel i uvnitř [Lenka Nováková 17.10.2020 15:29] | Reagovat
Dobrý den,
Velmi by mne zajímala historie hřbitova,či genius loci... byli jsme se tam podívat před týdnem, 13.10.2020, má dcera(17)se roztřásla, musela hřbitov hned opustit, manžel dostal také jakoby zimnici, nebylo mu dobře...mamka a já v pohodě, nic nám nebylo. Dcera byla až do večera špatná. Může mi to někdo vysvětlit? Je tam nějaká geopatogení zóna???? Díky.
Ještě poznámka: jediné čitelné zachovalé jméno je u vchodu na hřbitov po levé straně, je to vzpomínka na učitele z Kadaně(Kaaden) který padl v bitvě v Černé Hoře v roce 1914.
Rádi bychom se podívali i dovnitř kostela při dni otevřených dveří, budu to nadále sledovat.
další opuštěná mista v sev.čechach [František IV. 22.7.2019 19:43] | Reagovat
Vintířov, Květnov jsou to poutní místa v tomto měsíci navštěvované... taky to zeje prázdnotou...přidejte kde jsou další...
Prosim, jak se jmenuje kniha o pánech Korbových z Weidenheimu [Jaroslava Švejdová 23.2.2020 19:07] | Reagovat
Můj prapraděda, Franz Scholz, pracoval pro ně coby správce kunratickeho panství.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 78 do následujícího políčka:

   


Processing time: 253 msec.
IP address = 3.18.112.250
desktop version