PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Přezetice (Prösteritz) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Přezetice ležely přibližně 4 km VSV od Kadaně na levém břehu Lužického potoka, v nadmořské výšce 285 m a jejich orná půda patřila k nejlepším v celém okrese. Dařilo se tu mimo jiné i cukrové řepě a chmelu. V dřívějších dobách ale bývala u Přezetic řada močálů. V roce 1850 se Přezetice staly na čas samostatnou obcí, ale již od roku 1869 jsou uváděny jako osada obce Prahly. Společně s nimi pak při územní reorganizaci v roce 1960 přešly k Tušimicím.

Podle archeologů bylo území Přezetic osídleno již od 5. tisíciletí před n. 1. V době kamenné se zde těžil křemenec, používaný při výrobě štípaných nástrojů. Kdy ale přesně vznikla zdejší osada není známo. Roku 1283 jsou však Přezetice, tehdy Breseditz, již uváděny jako majetek cisterciáckého kláštera Grünhain v Sasku.

Po zániku kláštera, za evangelické reformace, připadly jeho vesnice na českém území králi. Dalším majitelem Přezetic se stal Felix z Lobkovic a na Hasištejně, který je připojil k chomutovskému panství. V souvislosti s pozdějším prodejem tohoto panství došlo roku 1608 k jeho ocenění a Přezetice, ve kterých tehdy žilo 11 poddaných, byly ohodnoceny poměrně vysoko.

Další osudy Přezetic byly spojeny s panstvím Poláky a s ním střídaly i své majitele - např. Šliky z Holejče, hrabata z Friedberka, hrabata z Pergenu (1745 - 1815) nebo kníže Windischgrätz (1815 -1868). Velkostatek Přezetice patřil Windischgrätzům i tehdy, když se roku 1850 Přezetice staly samostatnou správní jednotkou.

Ves Přezetice byla typickou okrouhlící. Domy kolem návsi byly většinou přízemní, za nimi ovocné sady. Na obdélníkové návsi stála od roku 1705 dřevěná kaplička se zvonicí, nahrazená roku 1921 zděnou. Byla zasvěcená svatému Laurenciovi. Pod návsí směrem k Vrchnici byl obecní rybník a na konci vesnice ještě malý rybníček. Dům č. p. 1 měl tabulku s letopočtem 1464. Na severní straně bývala obec obehnána zdí s branou, zbořenou až roku 1880.

Roku 1748 bylo v Přezeticích jen 8 hospodářů a obecní kovář, roku 1787 tam bylo podle Schallera 11 čísel popisných a roku 1846 podle Sommera již 15 čísel popisných a hospoda. Tehdy tam žilo 71 obyvatel.

Roku 1853 byla vybudována silnice přes Přezetice a postaveny 2 mosty přes Lužický potok. V létě 1856 a pak 1860 postihlo Přezetice tak silné krupobití, že zničilo celou úrodu a lidé neměli dostatek chleba ani obilí na zasetí.

Na začátku 20. století pracoval v Přezeticích jen švec a kovář a byla tu 1 hospoda. Faru i školu měly stále v Tušimicích, poštu v Kadani. Elektřina byla do vsi zavedena již v roce 1911. V následujícím roce zde byl založen spolek dobrovolných hasičů.

Přezetice sice ležely v uhelné oblasti, ale přímo u nich nevznikl žádný uhelný důl. Obyvatelé pracovali převážně v zemědělství.

Po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce se počet obyvatel značně snížil. Noví čeští obyvatelé byli v roce 1951 přinuceni založit JZD. To však existovalo jen krátce, do začátku 60. let. Kvůli důlní činnosti ves začátkem 70. let zanikla

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version