PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Ratiboř (Rodbern) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Ratiboř ležela v malé proláklině na Vintířovském potoku, v nadmořské výšce 445 m. Byla to typická Okrouhlice s návesním rybníkem a novodobou kapličkou. Její katastr měřil 174 ha a při zřizování VVP byla část vyčleněna a připojena k obci Kojetín. Od Kadaně byla Ratiboř vzdálena 8.8 km na JJZ.

Název Ratiboř je slovanského původu a byl utvořen z osobního jména. První zpráva o existenci Ratiboře je v žatecké listině z roku 1406, kde je nazývána Ratiborz. Roku 1411 je doložena její příslušnost ke statku Kojetín. Roku 1447 je Ratiboř uváděna v lenních deskách již jako přímá součást dominia Vintířov, od kterého se do roku 1850 nikdy neoddělila.

Počátkem 15. století byl Vintířov rozdělen na dva statky a v každém stála tvrz. Obě části získal roku 1508 Opl z Fictumu na Novém Šumburce. Po prozrazení jeho podvodů s penězokazeckou dílnou uprchl ze země a jeho majetek byl zastaven Šlikům z Holejče. Roku 1612 zdědil panství hrabě z Thurnu, pověstný velitel českých stavovských vojsk. Po prohrané bitvě na Bílé hoře uprchnul ze země a přišel o majetek. Statek Vintířov však byl jeho manželce vrácen a ta jej prodala ihned Ferdinandovi z Nagarole. Pak se majitelé poměrně rychle střídali, až roku 1664 získal vintířovské panství včetně Ratiboře hrabě z Losynthalu. Jeho rod zde úspěšné hospodařil plných 120 let.

V roce 1654, kdy panství patřilo ještě Janu z Pöttingenu, žilo v „Rottmar" jen 7 chalupníků a 1 poddaný na obci. Zřejmě se zdejším lidem příliš dobře nedařilo, protože hodnocení Berní ruly z té doby je krátké, ale výstižné: „Rolí prostřední, luk na mále“.

Schaller roku 1787 uvádí Rodber nebo Rodwern se 20 domy. Jejich počet se do roku 1846 nezměnil. Farou a později i poštou patřila Ratiboř k Radonicím, do školy děti chodily do Kojetína. Nejbližší železniční stanice byla ve Ždově.

V roce 1850, kdy se Ratiboř stala samostatnou obcí, patřilo panství Vintířov, ovšem již bez vesnic, Lobkovicům. Roku 1868 je však Ratiboř uváděna již jako část Kojetína, u kterého zůstala až do svého zániku.

Ve 20. století byl v Ratiboři hostinec s tanečním sálem, obchod s potravinami, trafika a pracoval tam krejčí, kovář, kolář a dva ševci.

Němečtí obyvatelé byli nuceně vysídleni v období po roce 1945. Ke druhému vysídlení Ratiboře došlo až ve 3. etapě, tj. k 15. 5. 1954.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


prosba o Opltovi z Fictumu [Doc.Kaspar 26.4.2006 09:22] | Reagovat
Prosim existuji nejake informace o penezokazecke dilne
Oplta z Fictumtu. Dekuji za laskavost.
Doc.Dr.Pavel Kaspar, CSc.
Re: prosba o Opltovi z Fictumu [Kaspar 26.4.2006 10:24] | Reagovat
Existuji, prosim, nejaké informace o vyznamne
historicke postave Opl z Fictumu pribl. 1535.
Diky za odpoved. Dod.Dr.Pavel Kaspar, CSc.
Re: prosba o Opltovi z Fictumu [Milan Dittrich 10.7.2012 19:17] | Reagovat
Ahoj Pavle, o Opltovi z Fictumu sice nic nevím, ale zato se mi podařilo sehnat alespoň tento kontakt na tebe. Na tvé staré emailové adrese mi to píše, že adresa neexistuje.
Z Německa jsem vyřídil tvojí zprávu panu Baierovi. To už je pár let. Prosím tě, napiš mi tvojí emailovou adresu, mám pro tebe mimořádně zajímavou zprávu z tvého oboru krystalů. Milan Dittrich. Email: Dittrich1@seznam.cz
Telefon: 773 181 683.
Zdeně jsem ještě nepsal, protože nevím, zda tvojí novou adresu má. Milan
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   


Processing time: 45 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version