PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Růžová (Rosengarten) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Růžová ležela 9.7 km JJZ od Kadaně, v údolí Růžového potoka. Její nadmořská výška byla 460 m a katastr měřil 310 ha. První zpráva o existenci Růžové je z roku 1544 v Deskách zemských, kde je nazývána Rosskarth. O tři roky později to však již byla Rosengarten a později Rosenkarte nebo Rosen Garten. Název dal vesnici údajně její zakladatel, který měl rád romantické epické skladby „Der grosse Rosengarten - Velká růžová zahrada" a „Der kleine Rosengarten - Malá růžová zahrada", u Němců velmi oblíbené ještě v 15. a 16. století.

Od první dochované zprávy až do roku 1850 patřila Růžová stále k panství Vintířov, s ním střídala i majitele a sdílela jeho osudy. Stejně jako u Ratiboře, uvádí Berní rula i u Růžové, ze mají „rolí špatný, luk na mále". Žili tam tehdy jen 4 chalupníci a 2 tzv. na obci. Postupně se ale vesnice vzpamatovávala z hrůz třicetileté války, které jí postihly a obyvatel přibývalo. Nikdy to ale nebyla velká nebo bohatá vesnice. Selner tam sice roku 1863 uvádí 17 zemědělských usedlostí se 130 obyvateli, pracujících většinou v zemědělství, ale pole byla málo úrodná, pěstovalo se tam jen trochu žita.

Asi 0.8 km JJV od Růžové stával Blatenský dvůr, patřící vrchnosti. V roce 1930 tam ve dvou domech žilo ještě 11 obyvatel, dnes stojí jen zbytky několika zdí, ale i ty ukazují na rozlehlost tohoto dvora.

Když se roku 1850 staly obce samostatnými správními jednotkami, stala se i Růžová na krátký čas obcí, ale již roku 1869 je uváděna jako osada Kojetína, u kterého již zůstala. V souvislosti se zřízením VVP byla vysídlena k 15. 5. 1954, tj. ve 3. etapě, když předtím bylo německé obyvatelstvo vysídleno roku 1945.

Nejlépe se obyvatelům Růžové dařilo pravděpodobné začátkem 20. století - adresáře z roku 1914 i 1921 uvádějí 20 domů a 103 obyvatel, pak již klesal počet domů i obyvatel. Byl tam hostinec, trafika, obchod s drůbeží a na prodej se tam vyráběl sýr a pletly punčochy. Z řemeslníků pracoval v Růžové jen kolář, obchod tam nebyl. Do školy chodily děti do Kojetína. Farou patřila Růžová do Radonic, poštou do Žďáru.

U vesnice stávala Boží muka z roku 1778.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Růžová [Vladimír Minařík 4.11.2005 16:39] | Reagovat
dnes viditelné zbytky několika domů a zarostlý návesní rybník s provalenou hrází
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist