PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Šumná (Schönburg) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Tato osada ležela asi 2 km jihozápadně od Kláš-terce nad Ohří, již v oblasti Doupovských hor, v nadmořské výšce 424 metrů.

Německý název osady zněl Schönburg a český Šumburk. Dnešní název byl osadě přidělen v roce 1947.

Hrad Nový Šumburk, pod nímž osada vznikla, byl dostavěn v roce 1435. Poplužní dvůr pod hradem je poprvé zmíněn v roce 1512 v souvislosti s propuštěním hradu z lenního svazku. Malou osadu, která při popluží vznikla, obývali zřejmě stálí pracovníci popluží, kterých podle kláštereckého urbáře z roku 1649 bylo 9 (plus rodinní příslušníci). To bylo těsně po skončení 30leté války. Do značné míry je tím zpochybněno tvrzení některých autorů, že osada byla za této války Švédy zničena. Pokud se tak stalo, pak musela být opět rychle obnovena, což je za válečných podmínek nepravděpodobné.

Berní rula (1654) sice osadu Šumnou neregistruje, ale nejspíš proto, že ji komisaři jako celek považovali za součást poplužního dvora, který byl panský, zatímco rula podchycovala jen poddanský majetek.

V roce 1863 v Šumné žili 34 obyvatelé v 16 domech. Měli 3 kobyly, 3 valachy, 1 býka, 7 volů, 30 krav, 6 telat, 315 ovcí, 4 kozy a 5 prasat.

V roce 1930 se tu uvádí 5 popisných čísel, z nichž jenom dvě byla považována za obytné domy. Dalším byl dvůr, hájovna a zřejmě přechodné obydlí cihlářů.

Prakticky od svého vzniku byla osada trvale součástí obce Klášterec nad Ohří. Osada zanikla v 80. letech vysídlením.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   


Processing time: 13 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version