PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tunkov (Tunkau) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Tunkov ležel 12 km ZJZ od Kadaně, v horní částí údolí potoka Bublava, pramenícího 1,3 km JJZ od vsi. Němci jej nazývali v horním toku Holl Bach, v dolním toku Geigen Bach. Tunkovem procházela silnice z Perštejna do Doupova, podle níž byla většina domů rozestavěna. Nadmořská výška vesnic byla 625 m, ale tunkovské pozemky sahaly až do 800 m n. m. Pro velkou nadmořskou výšku nedávala pole velké výnosy, ale dařilo se tu ovsu, bramborám, pícninám a trochu žitu. Ovocným stromům však škodily studené severní větry. Tunkov byl totiž ze tří stran obklopen zalesněnými kopci, jen k severu byl otevřen. Uprostřed vsi stávala novodobá kaple Panny Marie, roku 1846 ještě nezmiňovaná.

Tunkov byl původně také slovanská vesnice a jeho název byl odvozen zejména Tomáš, Tomek. Roku 1540 je uváděn jako Tomkova.

Dějiny Tunkova i Telcova mají hodné společného. Tunkov je sice prvně zmiňován mezi vesnicemi. které dal maštovský Milhost připsat cisterciáckým mnichům z Waldsassenu (Tulchowe), ale později (roku 1394) jsou obě vsi uváděny u manství Okounov, roku 1566 spolu s dalšími 12 vesnicemi u panství Šumburků. Rovněž byly se dvěma dalšími vesnicemi prodány roku 1604 Markétou Boryňovou, znovu provdanou za Viléma Huvaru z Lobenštejna, bratrům ze Šteinsdorfu. Od nich je téhož roku koupil Kryštof Fictum, pán na Klášterci. Od té doby již Tunkov sdílel osudy kláštereckého panství.

Podle urbáře tohoto panství z roku 1649 žilo v Tunkově 7 sedláků a 1 chalupník. Dvůr Kottershof tehdy ještě nestál. Obyvatelé Tunkova proto robotovali 237 dní s potahy při orbě a vláčení na poplužním dvoře Šumná. Kromě toho měli povinnost ruční roboty v době žní a senoseče. Aby poddaní mohli z pravého břehu Ohře docházet do dvora, udržovala vrchnost u Černýše most.

Do roku 1654 se postavení poddaných v Tunkově zřejmě zhoršilo, protože podle Berní ruly tam žil jen jeden sedlák, 6 chalupníků a 3 na obci. Závěrečná poznámka zní: „Tato ves na stavení může býti, rolí špatné vršité, luk na mál, ...živnost jejich z dobytka a dříví dělání".

Schaller (1787) uvádí Tunkov u panství Klášterec s 24 č. p. a také Sommer (1846) ho již s poplužním dvorem Gottershof uvádí s 28 domy a 146 obyvateli. Dodává ještě, že Tunkov leží vysoko v horách na planině, obklopené lesy a kopci. Je tam vrchností nově postavená škola, do které chodí děli i ze samoty Göttersdorf nebo také Kottersdorf.

Po postavení nové školy v Telcově v roce 1883 byla tunkovská škola zrušena a děti chodily do školy v Telcově.

Roku 1850 se obce staly samostatnými správními jednotkami a Tunkov se stal osadou Martinova. K 1. 1. 1908 se však oddělil a spolu s Telcovem vytvořili samostatnou obec. Farou patřil Tunkov stále k Okounovu, kde byli pohřbíváni i jeho obyvatelé. Mnozí ale chodili na mši odtud raději do Telcova, protože pěšky to tam bylo blíž.

Podle statistických tabulek z roku 1863 žilo v Tunkově 80 mužů a 79 žen a bylo zde 36 zemědělských usedlostí. Podle Adresáře z roku 1914 byly z usedlostí jen 4 větší, ve vsi byl stolař, krámek, obchod s máslem a hostinec. Druhý hostinec byl na Kottersdorfu, oblíbeném výletním místě.

Než byla zřízena v roce 1872 pošta ve Žďáru. bylo doručování zásilek do Tunkova dost nepravidelné. Někdy čekaly v Klášterci i několik dní, než je martinovský posel roznesl. Roku 1914 byla otevřena pošta v Tocově a Tunkov k ní byl přeřazen.

V roce 1919 dostaly kaple v Tunkově i Telcově nové zvony od firmy Herold v Chomutově. Byla to náhrada za ty, které se musely odevzdat na válečné účely.

Podle údajů z konce 30. let 20. století pracovala většina obyvatel stále ještě v zemědělství nebo v lese. V září 1944 dopadlo do Tunkova několik bomb, velké škody ale nezpůsobily.

Kronika obce neexistovala, ale podle ústního podání bývaly na druhé straně potoka zbytky budov, jejichž obyvatelé vymřeli na mor.

Tunkov byl zařazen do první etapy vysídlení, tzn. k 15.6. 1953.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Herold - zvony [Libuše Šedinová 2.10.2016 15:50] | Reagovat
Mám kopii obchodní smlouvy- nabídky, pro fy Richard Herold -Komotau z roku 1928, na zvony pro Plzeň. Historie.
Prosím sdělte e mail, na který mohu zaslat jako přílohu.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist