PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Úbočí (Zieberle) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Úbočí, německy Zieberle nebo počeštěné Cíbrle, je nejmenší vesnička bývalého okresu Přísečnice. Leží přibližně 8 km JV od bývalé Přísečnice, v nadmořské výšce 720 m. I když střed vesničky můžeme dnes poznat jen podle tří třešňových stromů, staré lípy a několika vrb, na jejím katastru je již 1 dům trvale obydlen a proto i Úbočí bylo k 1. 1. 1999 znovu úředně obnoveno.

Vesnice bývala obklopena lesem a její obyvatelé byli většinou zemědělci nebo pracovali v lese. Nikdy tam nebyla zavedena elektřina ani vodovod, jen na návsi byla kašna, odkud se brala voda pro domácnost i dobytek. První známá zpráva o existenci Úbočí je z roku 1236. V té době bylo toto území knížecím majetkem, spravovaným z Kadaně. V polovině 14. století dostal tehdy mocný rod pánů ze Šumburka v léno od Karla IV přísečnický statek, který si rozdělili na hasištejnskou a perštejnskou část. Úbočí bylo v té jižní, perštejnské části a s ní sdílelo i další osudy. To znamená, že v roce 1446 přešlo koupí na Lobkovice z Hasištejna. Při dělení rodového majetku v roce 1490 obdržel Úbočí kromě jiného známý humanista Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Od poloviny 16. století pak Úbočí patřilo do tzv. „suniperského podílu", který byl také součástí lobkovického panství. Roku 1594 upadl poslední majitel z rodu Lobkoviců, Jiří Popel, u císaře v nemilost a všechen majetek mu byl zabaven. Ve vsi tehdy žilo jen 5 poddaných.

Až do roku 1850 patřilo Úbočí k přísečnické-mu panství, které bylo střídavě buď přímo pod správou královské komory, nebo v zástavě různých pánů. Roku 1826 koupil panství kníže ze Schönburgu-Waldenburgu, ale již za 6 let je prodal hraběnce Gabriele Buquoyové, majitelce panství Červený Hrádek. Za ní se v roce 1850 obce staly samostatnými správními jednotkami a také Úbočí se stalo obcí. Osadou Výsluní se stalo až roku 1950. Obyvatel zde však neustále ubývalo, jak ukazuje i tabulka, a v roce 1967 Úbočí pro vysídlení úředně zaniklo.

Dokud zde ještě žili lidé, chodili do kostela nejdříve do Volyně, pak do Výsluní, kde pro ně byl od roku 1853 také lékař. Také děti měly školu ve Výsluní. Od 17. století patřil k Úbočí i mlýn, zvaný Klingermühle, ke kterému později také patřila pekárna.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   


Processing time: 44 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version