PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Újezd (Ojes) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Újezd ležel 6,3 km SV od Chomutova v nadmořské výšce 273 m, na levém břehu řeky Bíliny. Jeho katastr měřil 293 ha. Na jeho území bylo při archeologickém výzkumu, prováděném při výstavbě vodní nádrže Újezd, zjištěno sídliště z doby germánské.

Újezdu se kdysi říkávalo Újezd pod Kyjicí, Újezd Dolejší nebo Újezd nad Novým Sedlem. Byla to kolonizační ves, podle níž se již roku 1281 psal její první známý držitel Poczal (Pokral) de Ugezd. Ve 14. století byl Újezd manstvím hradu Nový Žeberk. První známá zmínka o zdejší tvrzi je však až z roku 1383, kdy tam sídlily děti blíže neznámého Šramá. Tvrz však s určitostí existovala již dříve.

Později byl Újezd manstvím statku Nové Sedlo. Když roku 1444 prodával Jan z Merunic Nové Sedlo, ponechal si Újezd, který o rok později připsal své ženě. Tehdy byla zdejší tvrz již pustá, zanikla asi za husitských válek. Podle archeologů stávala tato vodní tvrz, založená pravděpodobně již začátkem 13. století, v místech pozdějšího domu č. p. 25.

Újezdský statek změnil několikrát svého držitele. Nejdříve patřil k Novému Sedlu, pak k Červenému Hrádku a později k Ervěnicím, i když část pozemků patřila dále k Červenému Hrádku. Mlýn je zde připomínán již roku 1579. Roku 1654 žili v Újezdě 4 sedláci a 6 chalupníků, z toho 1 grunt a 2 chalupy byly pusté.

Podle Schallerovy i Sommerovy topografie patřil roku 1787 i 1846 Ojez, Aujezd, Otys nebo Augezd - jak se vsi říkávalo - k panství Nové Sedlo - Jezeří, které patřilo Lobkovicům. V roce 1787 měl 26 domů, v roce 1846 již 30 a 174 obyvatel. Jeden ze dvou tamějších mlýnů stával asi 10 minut za obcí směrem k Jirkovu - říkalo se mu luční mlýn (Wiesenmühle).

Kolem roku 1840 se v okolí Újezdu rozšířilo dolování hnědého uhlí. Majitelem zdejšího dolu Franz Josef byli dědicové Pavlíny Becherové z Freibergu, ale již v roce 1905 byl tento důl mimo provoz.

V 19. století byli v Újezdu většinou zemědělci, ale i řemeslníci a dělníci v továrnách. V obci byl tehdy hostinec, parní mlýn a pila a od roku 1868 továrna na výrobu vaty. Zpracovávala cupaninu, dodávanou jako odpad z jirkovské textilky. Škola ani kostel zde nebyly, jen novorománská kaple Panny Marie.

Roku 1850 se stal Újezd osadou Kyjic, ale od roku 1869 byl osadou Jirkova. Po druhé světové válce patřil opět ke Kyjicím, ale roku 1960 byly obě vesnice připojeny k Vrskmani. V roce 1980 byl úředně zrušen, musel ustoupit výstavbě vodní nádrže Újezd, nazývané dříve také nádrž Nové Kyjice. Je vybudovaná na řece Bílině a je součástí náhradních opatření za nádrž Dřínov.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Ujezd [Andrea 30.3.2015 00:55] | Reagovat
Dobry den, nevi nekdo kde bych nasla nejake blizsi informace o vystavbe vodni nadrze Ujezd? Dekuji.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   


Processing time: 25 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version