PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Velká Lesná (Gross Spinnelsdorf) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Velká Lesná ležela poměrně vysoko v 545 m nad mořem, 7,9 km ZJZ od Kadaně. Pří zřizování VVP byla část jejího katastru připojena ke Kotvině, která již do VVP začleněna nebyla.

Prvně se název „Spilmisdorf major" objevuje v soupise majetku panství Egerberk z roku 1460. Roku 1591 to byl Spilesdorff wietssj a u panství Egerberk zůstával až do roku 1623, kdy byl pobělohorskými událostmi připojen k panství Klášterec. Panství však zde žádné pozemky nemělo. Trochu podrobněji jsou nejstarší dějiny vesnice popsány již u Malé Lesné, se kterou byl život Velké Lesné vždy úzce svázán.

Ve vsi byla kaple svatého Jana Nepomuckého. Poloha vesnice nenabízela jiné možnosti obživy než práci v lese a v zemědělství. Výnosy z polí však byly malé, pěstovalo se zde hlavně žito, trochu také oves, hrách a čočka. Podle Berní ruly žilo ve Špinelsdorfu, ležícího mezi vrchy, jen 7 chalupníků a 3 poddaní na obci. Jejich stavení sice byla celkem dobrá, ale žitná pole špatná a „živnost jich z dobytka a dříví dělání k hutem".

Roku 1787 tam bylo 11 domů. roku 1846 již 13 domů, ve kterých žilo 59 obyvatel. Počet domů se pak udržel až do 2. světové války. Roku 1850 se i Velký Špinelsdorf stal obcí s osadou Malý Špinelsdorf, ale v letech 1868 - 1924 byl osadou Martinova, pak znovu samostatnou obcí. Farou a poštou patřil stále k Radnici, do školy děti chodily do Martinova. Ve vsi byla jen trafika a hospoda, žádný řemeslník tam nepracoval a nebyl tam ani žádný obchod. Český název Velká Lesná se začal používat až po druhé světové válce.

K vysídlení Velké Lesné došlo až k 15.5. 1954. tj. ve třetí etapě.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   


Processing time: 13 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version