PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Volyně (Wohlau) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Volyně je vzdálena 6,2 km na východ od bývalé Přísečnice. Leží v sedle výběžků hor, směřujících k Prunéřovu, v nadmořské výšce 725 m, na JZ od Výsluní, ke kterému patří. Byla to typická horská vesnice s hrázděnými domy, volně rozmístěnými po obou březích potoka. Silnice rozdělovala ves na dvě části. Na levém břehu nad silnicí, vedoucí k prunéřovskému koupališti, stojí ještě dnes raně gotický kostelík svatého Petra a Pavla z konce 13. století, přestavovaný v 15. a 17. století. Objekt není udržovaný, byla opravena jen střecha. Asi 80 m severně od kostela stojí v louce pískovcový smírčí kříž a na druhé straně silnice, za potokem v mokřinách, další kříž, také ze 16. století.

I když průzkum prokázal stáří kostela, první zprávy o existenci vsi jsou až z poloviny 14. století. Osada je v nich nazývána Wolaw, Wolow a v roce 1431 Wolynye. Patřila tehdy Šumburkům, později Lobkovicům. Ve Volyni byla dědičná svobodná rychta, jejíž majitel byl nazýván „pán". Byl osvobozen od robot a k rychtě patřily kromě Volyně také vesnice Třebíška a Úbočí. Rychtář měl právo uvařit tolik piva, kolik ho prodal „před svými dveřmi". V 18. století byla tato rychta přeměněna na normální hospodu.

Za 30leté války byla Volyně zpustošena, ale brzy byla znovu obnovena. Roku 1654 tam žilo již 21 chalupníků a 1 sedlák, zřejmě rychtář, protože měl šenk. Dále tam bylo 6 tzv. zahradníků, což bylo tehdejší označení pro drobné držitele půdy bez vlastního tažného dobytka.

První školní budova byla postavena v roce 1690, ale škola tam musela být již dříve, protože roku 1680 je zápis o křtu dítěte volyňského „rectora". Do roku 1878 chodily do zdejší školy také děti z Úbočí a Třebíšky. Další školní budova byla postavena v roce 1884 pod kostelem.

Poblíž obce byl na dole Petr a Pavel dobýván magnetit. Provoz ale neměl dlouhého trvání. Do roku 1848 byl v provozu také vápencový lom.

Roku 1748 bylo ve Volyni 35 domů a mlýn, do roku 1787 vzrosti počet domů na 43. Zprávy z konce 19. století hovoří např. o zdejším zdravém podnebí, kdy se tu lidé dožívají v plné síle vysokého věku. Roku 1880 zde byl založen spolek dobrovolných hasičů, roku 1893 byl otevřen nový hřbitov a t i 1897 byla vybudována silnice z Volyně do Rusové.

V roce 1850 se Volyně stala samostatnou obcí, o sto let později byla připojena k Výsluní a k 1. 1. 1979 byla pro vysídlení úředně zrušena. Úplně však nezanikla, změnila se v rekreační oblast a dnes jsou zde již i trvale žijící obyvatelé. Proto byla Volyně k 1. 1. 1999 znovu úředně obnovena.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 78 do následujícího políčka:

   


Processing time: 15 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version