PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bražec (Bergles) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Obec Bražec se nachází v nadmořské výšce 765 m na jižním úpatí Doupovských hor 2,5 km severně od Bochova. Obcí protékal Bochovský potok. V okolí obce bylo několik rybníků. Poprvé je obec uváděna ve 13. století.

Památky
Ve vesnici stávala tvrz. Asi 1 km od vesnice na tzv. Kostelní Horce stával kostel Sv. Bartoloměje (několikrát zbořen a přestavěn) a panské sídlo. V blízkosti obce byly též dva mlýny.
Kdy byl kostel postaven není známo, ale první zdejší farář je zmiňován v roce 1336. Za husitských válek byl kostel zničen a znovu vystaven. I ten byl však zbořen. Nový barokní kostel byl vysvěcen roku 1785. Byla to obdélná, jednolodní stavba s užším půlkruhově zakončeným presbytářem a na jižní straně s přistavěnou sakristií. Kostel byl v 60. letech 20. století vyžíván statkem jako sklad. Později vyhořel a byl poškozen vojenskými zásahy. Část vybavení byla zachráněna.

Po válce
Rudá armáda dorazila do obce 11. května 1945. V roce 1947 byla většina Němců odsunuta a vesnici se již nepodařilo znovu plně osídlit. V roce 1950 bylo založeno JZD, které však neprosperovalo a později přešlo pod Vojenské statky ve Vintířově a dále pod Vojenské lesy a statky ve Velichově. Po roce 1953 byla stará zástavba bořena (nyní existují jen tři původní stavby).

Dnešní stav
Na místě původní zástavby dnes stojí několik dvojdomků, 4 paneláky, kulturní dům a knihovna. Obec má i pohostinství v jednom z původních objektů. Do poloviny 70. let zde byla i škola a do poloviny 80. let 20. století i mateřská školka.

(Upraveno podle knihy Z. Binterová: Zaniklé obce Doupovska II, Oblastní muzeum Chomutov, 2004)

Vloženo: 2.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Bražec [Vladimír Minařík 11.11.2005 17:21] | Reagovat
na vrchu nad vsí zachována hromada sutin z býv. kostela, části ohradní zdi býv. hřbitova a několik poničených náhrobků, vše hustě zarostlé

Am hügel über dem Dorf ist eine Schutthaufen der ehemaligen Kiorche "erhalten" geblieben. Zu finden sind auch einige Überreste des Friedhofes und der Gräber. Alles jedoch stark zugewachsen.

Bražec-kostel [Milan Hríň 22.8.2007 17:34] | Reagovat
Oltářní obraz "Mučení svatého Bartoloměje" z bývalého kostela v Bražci, se nachází v Karlovarském muzeu.
Je to nádherný olej na plátně z roku 1782.
obec- Bražec [Pavel Cingros 21.1.2016 15:32] | Reagovat
zdravim,moje matka zila v Brazci,v roce kolem 1938 az do 1953 tusim,nejsem si jist do kdy tam presne zila,Zila tam s rodicema,tam měly nejakej statek a kus pole a lesa,jmenovaly se wimrovi nebo wimmer,nebo s jednym Vimr,tady hledam na netu v obci Brazkov,bejvaly usedliky toho jmena,a nemuzu se dohledat,muzete mi nejak stym pomoc,zajima me to diky za odpoved.
Bražec [natomnezalezi 21.1.2016 18:21] | Reagovat
Hele Cingroši, to bude nejspíš Braškov ( okres Kladno). Tady si úplně někde jinde- ty mimoni:-(
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist