PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Březina (Pirk) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Obec březina se nacházela v nadmořské výšce 715 m na jižním úpatí Doupovských hor asi 5 km severovýchodně od Bochova podél Ratibořského potoka v březovém háji. První zmínka o vesnici pochází ze 14. století. V roce 1787 zde byla postavena malá čtvercová kaple s věžičkou zakončenou cibulovitou bání. Od roku 1820 zde byla pobočka radošovské školy. Vlastní školu obec získala až roku 1872. Za první republiky měla obec mlýn, 3 hostince a obchod se smíšeným zbožím.

V roce 1953 byla vesnice připojena k vojenskému újezdu Hradiště, čímž zanikla a stala se tankovou střelnicí. V okolí bývaly 4 sochy, 2 železné kříže a 1 smírčí kříž, ze kterých však dnes nic, stejně jako z celé obce, nezůstalo. Dnes jsou patrné kromě zbytků základů několika domů ještě zbytky mlýna, jeho náhon a dva rybníčky.

(Upraveno podle knihy Z. Binterová: Zaniklé obce Doupovska II, Oblastní muzeum Chomutov, 2004)

Vloženo: 20.5.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist