PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rolava (Sauersack) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Rolava se rozkládala 13 km severozápadně od Nejdku, 2 km od česko-neměckých hranic. Název obce byl odvozen od polohy na bažinatých loukách. Český název Rolava byl odvozen od pojmenování obcí protékající říčky Rolavy a stanoven byl v roce 1947.

Rolava byla založena pravděpodobně v 1. polovině 17. století, i když již dříve se zde rýžoval cín. První písemná zpráva o obci pochází z berní ruly z roku 1654. V letech 1826-1827 byla v Rolavě postavena kaple Panny Marie Pomocné, která stávala nedaleko č.p. 148, pozdější pošty (dnes samostatně stojící jeden z posledních domů).

Po odsunu německého obyvatelstva již nedošlo k znovuosídlení a navíc byla obec v roce 1951 začleněna do pohraničního pásma. Následkem toho došlo postupně k její likvidací. Dnes z obce zbyly již jen 4 domy užívané k rekreaci.

(Informace volně převzaty ze stránek Krajského muzea Sokolov - www.omks.cz a z knihy Petr Mikšíček, Antikomplex o.s.: Zmizelé Sudety / Das werschwundene Sudetenland, Český les, 2003)

Vloženo: 20.5.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist