PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chlum (Chlum) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Místo Chlum bylo již v r. 1293 uváděno jako veste (tvrz), která byla v majetku pana Hynka z Dubé. Jako pozůstatek tohoto rytířského sídla může sloužit selský dvůr, který byl knížecím rohanským panstvem na Svijanech rozdělen mezi usedlé domkaře. Na tento selský dvůr upomínaly názvy některých domů, (Na zámku - Im Schlosse, Na sýpce Aufn Schüttenboden. Ves roku 1560 zanikla, aby byla po 230 letech znovu založena se stejným názvem.

Chlum měl podle sčítání z roku 192115 domů a 52 obyvatel. 51 z nich bylo národnosti Německé a jeden Čech. Četnickou stanici, poštu a telegraf měli obyvatelé spádově v Olšině (4,5 km), železniční stanici v Mnichově Hradiště (13,75 km) a Mimoni (15,25 km)

Co se týče povolání obyvatel osady Chlum bylo zde 9 sedláků a pěstitelů zeleniny, 2 řemeslníci, 1 hospodský a 2 dělníci. (údaje ze Všeobecného sčítání v roce 1931.)


Vloženo: 7.10.2005



Komentáře a upřesňující informace


Otázky k sídlu Chlum u Jablonečku. [Jiří CVRK 16.9.2013 14:46] | Reagovat
Vážený pane, ač nevím, zda se mé dotazy dostanou až k Vám, přeto si dovoluji tázat:
1.Můžete zveřejnit pramen, který potvrzuje existenci Chlumu u Jablonečku již k roku 1293 ? Jestliže ano, proč k němu nečiníte příslušný odkaz ?
2.Znáte dokument z r.1225, jímž na Strakonicích žijící comittisa (hraběnka) Bolemila darovala jistý (dosud i přes veškerá pátrání a zkoumání renomovaných historiků vlastně neidentifikovaný Chlum - obávám se, že nejen J.V.Šimák, ale i mnozí další v tomto punktu trapně (!) bloudili i ještě bloudí - "domuí hospitalariae Cruciferorum" ?
3.Geograf Müller dokončil své mapování Čech roku 1717, mapa pak "oficiálně" spatřila světlo světa až po jeho smrti (1721) v r.1722. Chlum, o němž je tu řeč, je na ní zachycen, ať chceme, nebo ne ! V tom případě je ale Vaše konstrukce operující s datem 1560 poněkud zavádějící, stejně tak, jako i lhůta 230ti let, jež měla uplynout od prvního zániku Chlumu k eho znovuobydlení. (Za jeho druhý zánik je třeba považovat jeho zničení v rámci "činnosti" vojsk ve VVP Ralsko, po r.1948.).
4. Byl někdy ve středověku zde zmiňovaný Chlum v majetku českodubských johanitů, nebo cisterckého kláštera Hradiště ? Existují o tom důvěryhodné historické pramenné doklady (např.písemné)?
5. Odpovítete mi, prosím, na mé otázky ?
Srdečně Vás zdravím !
Chlum [Dvořák 17.9.2013 07:48] | Reagovat
Vážený pane, zde tyto informace jsou z brožury, kterou jsme dali dohromady a kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem ji vydalo. Uvedený p. Matoušek text upravil pro potřeby tisku ale jinak nemá o zaniklých vesnicích žádné povědomí a ani tam nikdy nebyl.Dnes se trochu stydím za faktické chyby, které se díky neinformovanosti p. Matouška do textu dostaly. Pokud si vzpomenu, podívám se co vše o Chlumu mám nebo mohu zjistit. Hezký den Dvořák
Re: Chlum [Jiří CVRK 17.9.2013 12:26] | Reagovat
Vážený pane Dvořáku, jsem opravdu potěšen Vaší odpovědí. Trochu se zajímám o historii, v souvislosti s rodem pánů ze Strakonic jsem narazil na spor historiků o dar hraběnky Bolemily (r.1225 - viz.CDB II.), která darovala blíže lokálně neidentifikovaný statek či ves (obojí je v latině "villa") též blíže nelokalizovanému špitálu Johanitů-přezdívalo se jim Křížovníci. Význačný český badatel A.Sedláček se domníval, že oním Chlumem (Bolemilou darovaných osad bylo celkem 6) byla ves ležící v bývalém VVP Ralsko, v blízkosti zřejmě mnohem později založeného Jablonce (Jablonečku). O tento názor se strhl odborný spor mezi českými historiky-zvláště ostře se proti Sedláčkovi vymezil prof.J.V.Šimák, který celý dar Bolemilin "umístil" do krajiny v okolí západočeského Manětína. Při tom zatím zůstalo, byť má Šimákův názor i dnes řadu odpůrců, kteří dar spojují s bývalou opevněnou komendou Johanitů v Českém Dubu. Komenda byla považována za ztracenou (zničili ji husité), ale v r.1992 odkryl její raně gotické pozůstatky v podzemních prostorách bývalého zámku v Dubu, předčasně zesnulý ředitel českodubského muzea dr.Tomáš Edel.
Své otázky jsem nepsal proto, abych snad někoho napadal. Protože ale ze zkušenosti vím, kolik nepřesností v interpretaci dějinných událostí, žel, existuje (a to i u hlav tituly "pomazaných"), chtěl jsem jen upozornit, že každé seriozní tvrzení z této oblasti vědění by mělo být podepřeno uvedením pramene (písemného, archeologického atd.), z něhož konkrétně svou informaci daný autor čerpal. V opačném případě pak často dochází ke zbytečným zmatkům - vezměte jen např. kolik sídel se jménem Chlum v Čechách máme...).
Děkuji Vám za Vaši rychlou reakci na můj e-maila přeju Vám i Vašim spolupracovníkům v záslužné práci mnoho úspěchů !
S přátelským pozdravem Jiří Cvrk, Mělník.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 89 do následujícího políčka:

   


Processing time: 42 msec.
IP address = 18.117.183.252
desktop version