PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Křída (Kridai) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Výchozím bodem pro toto osídlení a jeho pojmenování mohl být hrad Krutzenburg. Hrad stál na sotva 15 m vysokém skalním výběžku na jižní straně údolí Zábrdky. Na někdejší hradební obvod ukazují dodnes terénní prohlubně a propadlé sklepy jakož i další stavební součásti. Na stromech upnutý břečťan ukazuje na hradební zahradu, která přečkala staletí. Usazené zde obyvatelstvo označovalo tento hrad jako Starý zámek. Prameny dokládají existenci obce mezi lety 1356 -1360.

V roce 1947, po zřízení vojenského prostoru Ralsko, byla ves vysídlena a zanikla.

1921 při sčítání lidu byly zjištěny následující údaje. Ve vsi Křída bylo 28 domů a 127 obyvatel - 7 Čechů a 120 Němců. Farním úřadem byli obyvatelé příslušní k jablonecké farnosti, četnická stanice, pošta a telegraf byly umístěny do obce Olšina (4 km). Na vlak musili obyvatelé z Křídy až do Mimoně (14,5 km)

1431 - rytíř Jan Koluch Krziž z Wesece uváděn jako majitel hradu Cruczemburk.
1436 - na konci Husitského hnutí - hrad Krutzenburg stejné jako Klášter Hradiště a celá řada dalších vesnic dána do zástavy husitskému hejtmanovi Janu Čapku ze Sán. Za třicetileté války byl hrad zpustošen.
1933 - v obci se objevily první radiopřijímače. Jediné auto v obci měl Zábrdský mlynář, který měl pronajatou i místní honitbu.
1923 - začala elektrifikace obce, elektrický proud o napětí 360 V.
1936 - na dvoře č.p. 2, kdy při terénních úpravách bylo odkryto sklepní schodiště z dubového dřeva, které mělo dle ústního podání pocházet z bývalého Starého zámku.


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist