PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Židlov (Schiedel) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Dvoukilometrová ves byla dělena na Horní a Dolní. Ves byla založena mnichy z kláštera v Hradišti jako ?mýtná lesní ves" (Waldhuferdorf). Stejně jako další vsi vzniklé při německé kolonizaci podporované českou korunou byly založeny v rozsáhlých lesích na královském zboží. Proto se také můžeme někdy setkat s názvem ?Královské vesnice".

V15. a 16. století náležela obec k panství majitelů Mnichova Hradiště. Od roku 1750 do roku 1848 náležela pod soudní úřad Bělá pod Bezdězem, po revolučním roce 1848 přešla pod soudní obvod v Mimoni. Bohužel blížící se obrovské válečné střetnutí zanechalo své stopy i v malém Židlově. Citujeme z rukopisu místního rodáka pana Kohlera: ?V době tzv. sudetské krize (1938) neposlechli mnozí své vojenské povinnosti, když odmítli povolávací rozkaz a jak tzv. zelené gardy se skrývali v okolních lesích, kde je jejich ženy ze Židlová nejpotřebnějším zajišťovaly."

Při sčítání lidu roku 1921 bylo v Židlově zjištěno 79 domů v nichž žilo 375 obyvatel, poměr národností byl opět ve prospěch Němců (374:1). Farní úřad, četnická stanice, pošta a telegraf i doktor byli v Kuřívodech (4 km). Železniční stanice byla v Mimoni (12,5 km).


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist