Rozšíření uživatelských funkcí a zprovoznění interaktivní mapyPřispěl:
Pavel BeranV posledních týdnech jsem pracoval na několika uživatelských zlepšeních, se kterými bych Vás rád seznámil, a které, doufám, oceníte. V polovině ledna byla zpřístupněna registrace uživatelů, které mnozí z Vás již využili. Registrace má uživateli přinést možnost podílet se na tvorbě těchto stránek. K původním funkcím přidávání a úprav obrázků, článků a odkazů teď přibyla možnost vložit nové místo. Doufám, že se najdou aktivní uživatelé, kteří těchto funkcí využijí a pomohou tak ke zkvalitnění a rozšíření obsahu těchto stránek. Registrovaní uživatelé mají rovněž možnost upravovat či mazat své komentáře.
Díky Pavlu Prokešovi, nadšenému tvůrci GPS map z Kraslic, který mi poskytnul databázi vrcholů, oficiálních sídel a hranic, jsem byl schopen připravit jakýsi „GIS“ –
interaktivní mapu, která zobrazuje místa z databáze. Návštěvník by tak měl mít možnost si evidované místo zobrazit v okolní krajině. Pro zobrazení na mapě se využívají souřadnice WGS-84 (klasická zeměpisná šířka a výška). Naprostou většinu těchto souřadnic jsem postupně odvodil ze starých vojenským map případně prvorepublikové automapy. Jejich přesnost je tedy velmi limitována. Také proto byla zprovozněna další uživatelská funkce na úrovni místa, kterou je přidávání GPS souřadnic. K jednomu místu lze evidovat více souřadnic, což umožňuje mít zaměřeno několik objektů/pozic k danému místu (například střed obce, kostel, hřbitov, zámek apod.). Doufejme, že se najdou příznivci GPS technologie, kteří se na našich stránkách podělí o své výsledky měření a tím zpřesní a doplní evidované údaje.
Jak si sami můžete povšimnout, trochu jsem předělal úvodní stranu, tak aby bylo na první pohled zřejmé co se na stránkách děje. Menší novinkou je rovněž možnost výpisu dle období zániku případně stavu místa.
Zajímavostí je, že si Národní knihovna vybrala naše stránky pro zařazení do svého projektu WebArchiv (usilující o získávání, registraci, ochranu, archivaci a trvalé zpřístupnění domácích elektronických online zdrojů), což by mělo ještě více přispět k větší návštěvnosti a povědomí o projektu zanikleobce.cz.
Trochu čísel na závěr: počet evidovaných míst 734, počet článků 165, počet obrázků 1010, průměrný počet v minulém týdnu 68/denně.
Vloženo: 13.2.2006