PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Votice-synagoga (Wottitz-Synagoge)

Popis: Celkový pohled
Na votickém židovském hřbitově může návštěvník spatřit celou řadu neobvyklých a zajímavých stél, od nesmírně krásných barokních náhrobků po poněkud strohé moderní obelisky z 20.století.
Náhrobky na židovských hřbitovech jsou zpravidla orientovány písmem k východu, popř.k jihovýchodu tj.směrem k Jeruzalému, odkud je očekáván příchod Meiáše. Na votickém hřbitově jsou většinou směrovány k západu, jedná se zřejmě o zvyk místní židovské obce, andělé smrti letící od západu k východu směrem k Mesiáši si tak mohli přečíst z náhrobku zásluhy zemřelého a spočítat kamínky na jeho macevě.... Západní směr je taktéž věroučně správný. Na některých židovských hřbitovech se můžeme setkat vyjímečně i s jinou orientací náhrobků. Bylo to způsobeno tím, že Židům byly na hřbitovy prodávány nelukrativní, odlehlé a svažité pozemky a pokud byla konfigurace terénu natolik nevhodná pro správnou orientaci náhrobku, mělo vždy přednost "pohodlné" uložení těla nebožtíka.

...Ana ba´al harachamim, hastirem beseter kenafecha le´olamim, ucror bicror hachajim et nišmatam. Adonaj hu nachalatam vejanuchu vešalom al miškavam. Venomar amen.
...Prosím Tebe, jenž vládneš soucitem, skryj je navěky v náruči svých křídel a jejich duše připoj do svazku živých. Hospodin je jejich dědictvím, kéž v pokoji spočinou na svém lůžku. Amen.
výňatek z modlitby za zesnulé (kadiš)Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 2.9.2009
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist