PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolní Litvínov (Nieder Leutensdorf) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Dolní Litvínov ležel na severozápad od Mostu. Rozkládal se podél Bílého potoka asi 1 km jižně od města Litvínova a těsně sousedil s jižněji položeným Lipětínem. Východně od Dolního Litvínova ležela Louka, jihozápadně pak Záluží.

Název obce měl zřejmě původ v německém osobním jméně Liutwin - Litvín. Známe jej ve tvaru: Niderleutmansdorf, Nieder - Leitensdorf a česky Doleynij Litwinow, Doleyssi Litwinow, Dolnij Litwinow. Přívlastek \"Dolní\" odlišovalo obec od zmíněného města Litvínova, do roku 1949 nazývaného \"Horní\".

Ves Dolní Litvínov - původně zřejmě samostatný statek, který vlastnili v roce 1398 Petr a Hanuš Grossové a jenž byl v manském poměru k hradu Osek - se zprvu až do roku 1459 přízviskem neodlišovala od Horního Litvínova. Jelikož v roce 1398 prodal Boreš mladší zmíněný hrad spolu s 25 manstvími míšeňskému markraběti, není vyloučeno, že se tak stalo i v případě Dolního Litvínova, neboť na historické scéně se poprvé objevuje právě až v roce 1459, kdy byl hrad Osek a další majetek připojen zpět k Českému království. Zároveň byl v tomtéž roce králem Jiřím z Poděbrad Horní i Dolní Litvínov udělen v léno neznámé osobě.

Nejméně v roce 1515 vlastnil Dolní Litvínov rod Šénů ze Šénu, z nichž poslední, Kryštof, zemřel v roce 1572. K roku 1580 je uváděn na Dolním Litvínově Mikuláš Hýzrle z Chodů. Nedlouho poté jej připojili Lobkovicové ke statku Dolní Jiřetín a v roce 1608 pak spolu s Horním Litvínovem začlenili do panství Duchcov. Ještě k roku 1618 je v Dolním Litvínově zmiňována tvrz, není však známo, kde stála. V roce 1642 získali Dolní Litvínov v rámci zmíněného panství Valdštejnové, kteří jej vlastnili až do reformy v roce 1848.

V polovině 18. století měl Dolní Litvínov 21 hospodářů, 2 ševče, krejčího a tesařského mistra. V roce 1787 bylo v obci 47 domů. Do roku 1833 se rozrostl Dolní Litvínov na 52 domy, v nichž žílo 248 obyvatel. Byl tady vrchnostenský dvůr, ovčín, výrobna potaše, myslivna, 2 mlýny a papírna.

Po celé 19. století se obyvatelé Dolního Litvínova věnovali i nadále hlavně zemědělství, ale hledali své uplatnění i v rozvíjejícím se textilním průmyslu sousedního Horního Litvínova, nebo v hornictví - za prací docházeli na důl Tegetthoff u Záluží či Pluto v Louce. Nejvyššího počtu obyvatel dosáhl Dolní Litvínov v roce 1921, kdy tady stálo 101 domů a v nich žilo 1 495 osob. V roce 1947 by! Dolní Litvínov definitivně přičleněn k Hornímu Litvínovu, od roku 1949 se stal městskou částí Litvínov II.

Obec Dolní Litvínov byla zlikvidována spolu s Růžodolem v letech 1957 - 1959.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 22.2.2006



Komentáře a upřesňující informace


Mlýny v Dolním Litvínově [Suk Vladimír 22.3.2006 12:34] | Reagovat
Prosím,jestli máte informaci o vlastnících mlýnů kolem roku 1935-45?
Re: Mlýny v Dolním Litvínově [Suk Antonín 25.3.2006 13:07] | Reagovat
I mně by zajímalo více podrobností o Dolním Litvínově,speciálně o těch mlýnech.Máme k nim určité citové vazby.Díky za každou drobnou informaci!
Re: Re: Mlýny v Dolním Litvínově [mmp 18.10.2006 18:05] | Reagovat
Můj soused bydlel těsně po válce v Dolním Litvínově, odstěhoval se v r. 1951 do Horního Litvínova, kde dosud žije. Těsně po válce, v r. 1945-46 jezdil s koňmi ve mlýně v Dolním Litvínově. Mlýnu se říkalo Glancnerův (Panznerův), ale oficiálně byl přejmenován na 1. Český mlýn. Ve mlýně byla mladá němka se synem, údajně velmi hezká, mlynář zmizel ve válce a žena s dítětem šli brzo do odsunu. Ve mlýně pak správcoval Morava (Morawa?), pocházel z Milíčova u Čisté, kde byl stárkem v tamějším mlýně (Machův mlýn?). Morava se později vrátil domů do Milíčova, kde při mlácení obilí spadl do parní mlátičky a přišel o nohu. Soused vozil obilí do pekárny, pekař se jmenoval Štírek, jeho žena měla jizvu na obličeji, pekařství převzali po němcích, bývalá manželka pekaře u nich pracovala, říkalo se jí Trudi a byla původem snad z Řecka, šla do odsunu. Také jezdil pro hostinského, jmenoval se Lebruška, býval zápasníkem a jezdil s boudou po poutích. Služkou v hospodě, soused s ní chodil, byla Slávka (Miroslava?) Matějovská a měla rodiče z Prahy. Soused vozil obilí do špýcharu vedle staré lékárny v Horním Litvínově a zpátky nakládal většinou uhlí buď z dolu Kníže nebes nebo z dolu Pavel.
Je třeba tyto informace brát s rezervou, sousedovi je přes 80, ale starší lidé si někdy lépe pamatují, co bylo před šedesáti lety než včera...
Re: Re: Re: Mlýny v Dolním Litvínově [Miroslava Dobrá, roz. Koldová 3.4.2010 17:08] | Reagovat
Po r.1945 "I. český válcový mlýn v Dolním Litvínově",, který namaloval písmomalíř Ivanov, zprávcovali manželé Kubešovi. Jejich dcera Věra se mnou chodila do třídy, v osvobozené české škole, snímek mám také.
tramvajová trať [Suk Antonín 25.3.2006 13:14] | Reagovat
Stálo by za to,zmínit se v textu o D.Litvínově o dvou dopravních unikátech.První byla tramvajová linka,která procházela D.L. (Janov-Most) a měla velmi dobře propracovaný jízdní řád,který umožňoval jen jednokolejnou cestu s tím,že se v některých dvoukolejných zastávkách vozy "křižovaly",druhou významnou dopravní stavbou byla unikátní rychlostní silnice,která vedla z předměstí H.Litvínova mezi Horním
a Dolním Litvínovem na Záluží a až do Mostu.Měla neobvykle klopené zatáčky,lemovaná větrolamy z vysokých stromů a jezdily po ní několik let trolejbusy z tzv.Stalinovek přes Záluží do Mostu.
Re: tramvajová trať [Vosička Jan 25.3.2009 00:56] | Reagovat
Tramvajovou dopravu i trať v úseku Litvínov nádraží na Janovskou konečnou "U pardála" si vzpomínám velmi dobře.Zbytky silnice ze Stalinovek do Záluží jsou patrny ještě dnes v okolí zahrádek pod nádražím.Loni jsem ještě viděl v tomto úseku zbytek topolů.Občas se těmito i jinými místy nostalgicky courám. V Litvínově nebydlím od r. 1975.
Úzkokolejka [čtvrtníček 22.5.2009 10:50] | Reagovat
Zdravím,na mích stránkách jsem s kolegou toto téma zpracovali.
http://litvinov.sator.eu/pages/po-trase-zanikle-uzkokolejky-v-useku-litvinov-janov-317
HLEDÁM [MILUŠE 30.11.2012 14:59] | Reagovat
HLEDÁM BYDLIŠTĚ MOJI MATKY NAR.1926 RŮŽODOL JÁ JSEM SENARODILA JMÉNO MOJI MATKY BYLO EDELTRAUD PIKALOVÁ MEDUNOVÁ JA JSEM SE NARODILA 1951 DOLNÍ LITVÍNOV POD JMÉNEM MEDUNOVÁ BYLA JSEM TAM DO ROKU 1954 PAK JSME SE STĚHOVALI DO MOSTU VÍM ŽE TO BYLO VILOVÉ A DĚLNICKÉ VILY R.1920 A VEDLE BYLO KRÁM S UZENINAMI MÁ TO I NĚMECKÝ NÁZEV WERKSHaUSER CHTĚLA BYCH VĚDĚT VÍCE JÁ SICE BYLA MALÁ ALE MÁM ZÁJEM DOZVĚSET VÍCE.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   


Processing time: 62 msec.
IP address = 18.225.55.151
desktop version