PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Zahrádka (Zahradka) - Zahrádka - historie.

Přispěl: Jaroslav Holas

Ves Zahrádka za Přemysla Otakara I. r. 1219 připojena k Újezdu Svatavinu, majetek Vyšehradské kapituly. Ve XIV. stol. založen hrad Klosterberg. Od r. 1436 byla Zahrádka majetkem Trčků z Lípy, za nichž neobydlený hrad propadal zkáze. Od r. 1562 výroční trhy - Trhová Zahrádka. Po konfiskaci statků Trčků r. 1636 se vystřídali jako majitelé Pappenheimové, Waldštejnové, opat kláštera Břevnovského a knížata z Trautsonu a Falknštejna, kteří ji připojili k Dolním Kralovicům. R. 1844 panství koupil kníže z Auerspergu v jehož rodě zůstal až do konce druhé světové války. Požár r. 1850 zničil hnedle celou obec. Od r. 1965 do 1975 probíhala ve dvou etapách výstavba přehrady Švihov - Želivka. Na začátku sedmdesátých let, v druhé etapě výstavby přehrady se začalo s demolicí Zahrádky. V ochranném pásmu zůstal zachován kostel - nepřístupný.

Vloženo: 15.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Zahrádka [Skružná Alena Mgr. 16.8.2008 14:59] | Reagovat
Žila zde moje teta Růžena Olišarová a babička Dvořáková a strejda Karel Dvořák. Děkuji Skružná Alena Mgr.
Zahrádka [Hedvika Krucká (Proňková) 3.1.2009 12:40] | Reagovat
Čím jsem starší, tím víc vzpomínám.Pocházím z Dolních Pasek, chodila jsem do Zahrádky do školy devět let, stále mám před očima náměstí, sokolovnu, stadion, Kozí ulici, kterou jsem denně chodila, objekt Státního statku u řeky, Kovofiniš,školní pozemek,Podzámeckou ulici,prodejny,hotel, kino, zdravotní středisko,škoda jen, že to není nafotografované.Vím i jak vypadal letní tábor na Hamrech, Tomkův mlýn v Kobylím dole. Byla to moc krásná místa.
Re: Zahrádka [Hedvika Krucká 22.2.2011 18:06] | Reagovat
Vidím, že za rok se nikdo nepřidal. Čekala jsem větší reakce. Je to nezapomenutelné, těch obchodů, když půjdu od spodu směrem k náměstí, řeznictví u Váňů, hospoda později mlékárna a paní Čermáková, textil Žatečkovi, elektro pan Rokos, hotel Horkých, cukrárna u Belzů, zelenina Viterovi, zdravotní středisko, pošta, holič pan Hůla, hotel a kino, obuv, drogerie, spořitelna, potraviny Rokosovi, krejčí Časar a Samek , opravna obuvi někdy i na počkání, kovárna v Kozí ulici , je toho určitě ještě víc, na co jsem zapomněla, velká škoda, že je vše nenávratně pryč. Děkuji za případné reakce
Re: Re: Zahrádka [Leoš Brada 8.4.2011 12:02] | Reagovat
Nikdo se nepřidal, pravděpodobně také vzhledem k tomu, že tyto stránky nejsou zas až tak známé a bližší vztah k těmto místům má generace, která se ještě obešla bez počítačů. Zahrádku znám (až ze současnosti), často jezdím do Kralovic a Kožlí a celá oblast Želivky mě učarovala. Takže děkuji alespoň já za Váš příspěvek.
Re: Re: Zahrádka [Standa Kopecký 26.12.2012 00:12] | Reagovat
vy jste zřejmě tak muj ročník (61), to jméno si ale nemohu vybavit, bydleli jsme nad tou mlékárnou jak píšete (Čermáková) před tím to byla hospoda u Tumů, chodil jsem tam tátovi pro točený do džbánu a pro sebe žlutou.... jo to bylo dětství, na pasekách mám stále pozemky ... napište. Pod stromeček mi přinesl Ježíšek knížku - "Jako bychom dnes zemřít měli" celkem sugestívní povídání o tom kraji.
Re: Re: Re: Zahrádka [Hedvika Krucká 26.12.2012 18:05] | Reagovat
Děkuji za komentář. Tu knihu se budu snažit také sehnat. Já jsem trošku mladší, ale mám sestru Janu ta je ročník 43 a bratr Milan byl ročník 47, třeba byste se upamatoval na ně ze školy. 7.12. byl uspořádán v zahrádeckém kostele vánoční koncert, lidé, kteří se zůčastnili, bylo jich asi na 60, tvrdili, že se to moc vydařilo, tak možná se to bude příští rok opakovat, pokud o to bude mít zahrádecké sdružení Přátelé Zahrádky zájem.
Já si osobně zase nemohu vybavit, jak to nad to Tůmovou hospodou bylo dál, kdo tam bydlel a jaké tam byly domy. Je to vše už pryč a člověk si pamatuje jen takové útržky. Moc zdravím a díky.
Re: Re: Re: Re: Zahrádka [Libor Kočí 8.10.2013 18:03] | Reagovat
Už jsem to sem psal jednou, ale asi blbě. Koupil bych si raději knihu Toulky vydry hnědky od pana Poulíčka. Bohužel bude jen v antikvariátu. Ta o tom kraji vypovédá více. Hedvo, spletla sis věk a datum narození. Standa Kopecký bude ročník narození 1961. Možná jste si to už vysvětlili. Já odpovídám s křížkem po funuse.
Re: Re: Re: Re: Re: Zahrádka [Hedvika Krucká 9.10.2013 11:54] | Reagovat
Libore díky za zprávu, ano už jsme si to napsali, pan Standa Kopecký je ročník 61, ale nemohu si to vybavit, kdo to je, tu knihu jsem našla na internetu v antikvariátu Liberec a ještě jednu od pana Poulíčka Z pamětí šafranické borovice. Tak se na to podívej. Zdravím.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zahrádka [Libor Kočí 9.10.2013 20:33] | Reagovat
Jo tu druhou mám také i když nevím kde. Je to asi zabalené v knihách po matce. Já to nemám kam dát.
Zahrádka [Jaromír Dolník 20.4.2011 23:47] | Reagovat
Na zaniklou obec zahrádka mne upozornil až pořad odvysílaný na ČT a pojednávající o zoufalém stavu původně románského kostela s fragmenty výmalby s tématikou pravděpodobně přemyslovské genealogie. Násilný zánik obce je pro její obyvatele bolestnou záležitostí. Zánik památky, která je výpovědí o historii národa je zločinem na našich dětech. Naši předkové nám tyto památky předali do opatrování a my ? Oč je současná společnost lepší, než ta, která v historických objektech zřizovala kasárna a vepříny ? Fandím Občanskému sdružení, které se snaží o záchranu památky http://www.zahradka.euweb.cz/. (Několik filmových záběrů ze Zahrádky je v pořadu Hledání ztraceného času, díl Kronika Dolních Kralovic (2) ).
Upřesnění [Alois Satrapa 16.7.2011 23:59] | Reagovat
I když nejsem rodák, rád na Zahrádku vzpomínám. Vždyť místní Kovofiniš mně 10 let živil.
Paní Hedvika vzpomíná dobře, ale malá nepřesnost se vloudila. Zelenina Viterovi bylo by přesnější Dvořákovi. I když předtím, než se tam přiženil pan Václav Dvořák, byla paní skutečně Viterová.
Kostel sv. Víta [Alois Satrapa 7.9.2011 22:57] | Reagovat
Upřesňuji úvodní sdělení; Kostel je 2x ročně přístupný a to vždz v polovině června /svátek sv Víta/ a na Dušičky.
rodokmen [Nikolas 17.11.2011 19:48] | Reagovat
pěkný den všem návštěvníkům a rodákům ze Zahrádky,

pracuji na rodokmenu mé manželky a dostal jsem se do obce Zahrádka. Chtěl bych porosit jestli nemáte staré fotografie domu Zahrádka 1 kde bydlela rodina Hejátková (Aloisie nar. 1878, Jan nar 1854) a Zahrádka 10 tam mám Josefu Pospíšilovou nar. 1859).

pokud by jste našli nějaké staré dokumenty, byl bych moc rád

předem moc děkuji za odpověď děkuji
Re: rodokmen [Standa Kopecký 26.12.2012 00:06] | Reagovat
dorý večer, pokud si pamatuji, jsem ročník 61, v ČP Zahrádka 1 myslím bydleli Vránovi, Mons. Karel Vrána, pracoval ve Vatikáně po revoluci se vrátil pednášet teologii na KÚ, my jsme bydleli v CP 28
místa kempování u Zahrádky [Jana 30.8.2013 22:40] | Reagovat
Dobrý den, jsem původně z úplně jiného kraje, shodou okolností s partnerem nyní cca 3 roky žijeme na kraji Hojanovic, obce pár km od Zahrádky. Moc ráda se tímto krajem toulám, jeho krásy si mě získaly. Vyprávěla jsem o lokalitách babičce, a ta mě překvapila vyprávěním: na svou první rodinnou dovolenou jeli s mým dědečkem a mým tátou, tehdy sedmiletým, k břehům Želivky. Do Zahrádky, vzdálené cca 1km, chodili cca obden nakupovat do výše zmíněných potravin a courali se po okolí. Děda o této dovolené, indiánsky pojaté, psal deník. Popisuje krásy "divoké" řeky, místní malý jezík, i malebnost městečka, bohatství okolních lesů na houby, hlavně houfy lišek. A vzpomíná tábor, který byl nedaleko - zřejmě tábor na Hamrech? Deník je ze dní kolem 18.-26.7. 1967, to obec ještě netušila, že přijde do cca 5ti let její zánik. Hrozně zvláštní.. ta místa, kde mí prarodiče s tátou kempovali ve stanu (fotky mají také, ale jen příroda, obec bohužel ne) a užívali si dny první dovolené jsou pod vodou. A já teď kolem nich občas chodívám lesem. A ještě dodám, že pro zaniklé obce a změněnou tvář krajiny mám cit, jsem z Litvínova u Mostu (starý Most podlehl těžbě, stejně jako mnoho půvabných obcí, jejichž smutná mementa v těžbou rozbrázděné krajině jsem jako puberťák objížděla na kole..).
Zahrádka [Jaroslava Šafrová (Veletová) 3.11.2013 22:59] | Reagovat
Zdravím všechny, kteří tady krásně vzpomínají na malé městečko Zahrádku. Mě se Zahrádkou spojuje především škola, do které jsem chodila také z Dolních Pasek. Ještě dnes si tuto cestu občas zopakuji po staré silnici, ale bohužel jen k zarostlým schodům, které vedly do továrny Kovofiniš. Jinak chodím také na zahrádecký hřbitov a zároveň projdu náměstí s kašnou a lavičkami, okolo kostela, který se opravuje. Vzpomínám na všechny své spolužáky a učitele. Domnívám se, že p. Libor Kočí, který tu píše, je syn p. učitelky Kočové. Ta mě učila v 1. a ve 3. třídě, měla jsem ji moc ráda.
Re: Zahrádka [Libor Kočí 11.1.2014 22:37] | Reagovat
Ano, jsem to já.
Re: Re: Zahrádka [Jaroslava Šafrová (Veletová) 28.1.2014 18:54] | Reagovat
Dobrý den, potěšila mě Vaše odpověď. Vy se na mě nepamatujete (jsem r. 1953), já Vás pamatuji jako malého chlapce. Když jsem ráno v zimě šla do školy okolo domku, kde jste bydleli, Vaše maminka (moje paní učitelka) mě pozvala dovnitř a pak jsme všichni tři šli přes celé náměstí až nahoru, kde byla mateřská školka a také jedna třída základní školy mimo hlavní budovu. Odtud jsme také v zimě chodili s naší paní učitelkou bruslit na zimní stadion na zámostí. Jednu z nejhezčích vzpomínek mám ale na výlet na konci školního roku, kdy jsme se vypravili k řece Želivce. Bylo slunečno, voněla posekaná tráva. Paní učitelka nám rozdělala malý ohníček, opékali jsme buřty a také jsme se mohli koupat. Bylo to místo, kde v Želivce nebylo moc vody, ale byla krásně čistá a chladivá. Celý výlet jsme pak završili v cukrárně u paní Belzové kopečkem vanilkové zmrzliny.
Re: Re: Re: Zahrádka [Libor Kočí 28.1.2014 19:50] | Reagovat
Ahoj. Myslím, že by bylo lepší, kdybychom si tykali. Před těmi pomalu (to je hrozné) padesáti lety jsme si také nevykali. Ale, jak chceš. Jméno, je mi známé, ale promiň na tvář a ani, kde jste bydleli si již nepamatuji. Ono také, když mi bylo cca 5 let, tak mne holky o pět let starší nezajímaly (ha, ha). Na tu školku si vzpomínám. Moc jsem tam nechodil, protože jsem byl v té době neduživé dítě a musela mne krmit babička. Ale i tak jsem tam stačil Jardovi Nádvorníkovi seknout motykou do hlavy, když jsme si hráli na vojáky. To místo u řeky o kterém hovoříš, bych si dovolil odhadnout na zátočinu pod hřbitovem, proti táborům Tesly a Polygrafie. Ale nevím. Mohlo to být i jinde. Jo a ty špekáčky v té době se dělaly z masa a šlo to jíst. Jinak můj e-mail je Koca@centrum.cz.
Re: Re: Re: Zahrádka [Standa 7.4.2015 11:55] | Reagovat
to by člověk až brečel jak želva, když to čte, u Belzů zmrzlina do placatých oplatkových mističek . . .
jinak jmenuji se Standa Kopecký, život mě zavál na jižní Moravu, Libor Kočí, všichni jsme mu záviděli ten model auta co měl na zápraží s opravdovým volantem a řadící pákou od autobusu nebo od čeho ... paní učitelka mě taky učila, ale už nevím kde . . . jsem ročník 1961, ze třídy Mirek Váňa, Láďa Veselý, Věra Myslíková, Kája Pospíšil ze Sněta . .. sháním kroniku Záhrádky kde bych něco našel o předcích někdy okolo roku 1850-1920 nevíte kde je ?, díky mail mám m5051@seznam.cz
Re: Re: Re: Re: Zahrádka [Martin 24.4.2015 17:12] | Reagovat
Dobrý den, kroniku najdete na stránkách spolku přátel Zahrádky http://www.zahradka.euweb.cz/zahradka.htm

Případně stránky facebook pro lepší dosah diskuze
https://www.facebook.com/zahradka.zelivka?ref=hl
zahrádka [jana dražilová(kluchová) 4.10.2016 18:35] | Reagovat
Dobrý den všem.Nejsem rodačka,ale můj tatínek Antonín Kluch r.1924 se v Zahrádce narodil.Bohužel už tu mezi náma není.Chtěla jsem se proto zeptat,jestli si na něho někdo pamatuje a nebo na jeho příbuzné. Děkuji Jana D.
Re: zahrádka [Petr Ptáček 18.3.2019 18:04] | Reagovat
Dobrý den Dražilová, moje prababička si vzala pana Františka Klucha z Pasek, který se přestěhoval do Zachotína, dělám rodokmen a myslím si, že Váš tatínek by mohl být naše přízeň. prosím ozvěte se mi na email nebo mi napište zde. heart.petr@seznam.cz . Moc Vám děkuji Petr Ptáček
Re: Re: zahrádka [Petr Ptáček 18.3.2019 18:05] | Reagovat
Paní Dražilová :-)
Zahrádka-Želivka [Karel Turek 14.10.2016 13:23] | Reagovat
Můj otec Jan Turek (1940) se narodil v nedaleké vesnici Blažejovice. V Zahrádce chodil do měšťanky. Do Blažejovic jsem jezdil s našimi na prázdniny k babičce. Zahrádku jsme, než ji zbourali, nemohli minout, jezdili jsme tudy na Moravu, kde bydlím. Ten kraj mám velmi rád a pořád se do něj vracím. Dnes i se svojí rodinou, které se tady také líbí. Řízením osudu jsem zdědil otcovo rodné stavení a tak pouto je ještě pevnější. Při vzpomínkách na Zahrádku se mi vybaví moje bezstarostné prázdninové pobyty a lidé, které jsem měl rád a dnes už nežijí.
Zahrádka [Irena 7.1.2017 11:44] | Reagovat
Dobrý den účastníkům diskuze a pamětníkům. Já sama jsem v tomto kraji nikdy nebyla a přesto mi je líto, že něco krásného už neexistuje. V Zahrádce se narodila má babička Anastazie Bittermanová a v Dolních Pasekách dědeček Josef Šlechta. Prosím neznáte někdo potomky těchto příjmení? Slyšeli jste o nich? Případně jsou tato příjmení na místních hřbitovech? Moc děkuji za odpověď.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist