PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Růžodol (Rosenthal) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Obec Růžodol se rozkládala podél Bílého potoka asi 4 km severně od Mostu. Na západ od Růžodolu leželo Záluží, východně pak Mariánské Radčice. V těsném severním sousedství podél Bílého potoka se rozkládal Lipětín a Dolní Litvínov, jižně leželo město Kopisty.

Český název Růžodol byl nejspíše vytvořen překladem staršího německého pojmenování Rosenthal. V minulosti měl též tvary: Ruzmital, Rozmital.

Růžodol vstupuje na historickou scénu až v roce 1333, kdy je zmiňován jako součást panství hradu Kostomlaty, které prodával Boreš z Rýzmburka a jeho synové Chotěborovi z Herštejna. Osudy Růžodolu ve 2. polovině 14. a v 15. století nejsou pro nedostatek pramenů zatím známy.

Jisté je jen, že v roce 1492 ves Růžodol (a Louku) vlastnil Jindřich Krynes z Červeného Dvora. V roce 1509 postoupil Růžodol svému synovi Dominikovi. V majetku Krynesů z Červeného Dvora zůstala ves až do roku 1563, kdy jí bratři Štěpán a Hanuš prodali spolu s dvorem Stoppelhof městu Mostu. Poté, co město získalo v roce 1595 i pozemkový majetek mosteckého hradu, vytvořilo rozsáhlou majetkovou doménu s centrem v Kopistech, jejíž součásti až do roku 1848 byl i Růžodol.

V polovině 17. století byl hodnocen Růžodol jako ves se špatnými, i když nikoli pustými domy, v nichž žilo celkem 45 osob. Hospodařili zde 3 sedláci a 11 chalupníků s rodinami a čeledí. V Růžodolu zůstal počet hospodařících subjektů stejný i po sto letech!

Mezi Růžodolem a obcí Kopisty se nacházela podél obou břehů Bílého potoka rada rybníků, např. Červený, Prostřední, Bílý či tzv. Streichteicht. V roce 1713 stál u Růžodolu 1 mlýn se stoupou a valchou o třech stoupách. V polovině 18. století jsou zmiňovány 2 mlýny po dvou kolech. V roce 1846 bylo v Růžodolu 20 domů se 106 obyvateli. V obci stála kaple Nejsvětější Trojice postavená již v roce 1833.

S budováním dolů v bližším i vzdálenějším okolí obce ve 2. polovině 19. století (1890 důl Habsburg, od roku 1919 Minerva; 1880 Viktoria) rostl rychle počet obyvatel, měnilo se jeho národnostní složení a způsob obživy. V roce 1921 zde žilo již 1 272 osob, z toho 943 české národnosti. Po správní reformě z roku 1848 byl Růžodol zařazen jako katastrální obec pod tzv. místní obec Kopisty a tento stav se udržel až do roku 1949, kdy byla obec připojena k Dolnímu Litvínovu.

Růžodol byl postupně likvidován kvůli těžbě uhlí v letech 1956 - 1959.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 21.3.2006



Komentáře a upřesňující informace


Ráda bych se sešla s někým kdo si pamatuje mé rodiče.Štef.,Alž.Mackovi [Božena Brecklová roz.Macková 6.3.2008 00:24] | Reagovat
Moji rodiče Štefan Macko a Alžběta Macková roz.Rácová se přistěhovali ze Slovenska.Bydleli v Růžodole.Asi v r.1954 se přestěhovali do Mostu kde jim byl přidělen byt.Můj tatínek pracoval ve Stalinových závodech,později Chemických závodech.Tatínek 25.4.04 zemřel.Maminka žije v Mostě. Děkuji i za maminku AlžbětuMackovou. V Mostě dne 5.3.2008
Zdravím své spolužáky z Doln. Litvínova z r. 1955 [jarosl. ondrušová roz. zyková 4.6.2008 14:23] | Reagovat
Naše učitelka byla Helena Fraňková. Bydleli jsme v Růžodole, odtud jsem chodila do školy v D. Litv. jen 1. rok, potom jsme se stěhovali na Podžateckou všichni obyvatelé z Růžod.Bydleli jsme u potoka a za mostem bydleli Ulčovi a Charvátovi. Je to přes 50 let. Jsem vdaná na slovensku. Rodiče už nežijí.Pamatuji si ještě - Albrechtovi. Děkuji za informace - v Trnavě 4.6. 08.
Re: Zdravím své spolužáky z Doln. Litvínova z r. 1955 [Jiří Pták 26.10.2010 21:42] | Reagovat
Zdravím tě a všechny růžodoláky . Kde jsou všichni? Do té samé školy jsem také chodil, když jí zrušili, tak jsme chodili-jezdili do Záluží.Charvátovi i Albrechtovi jsem znal. Na jména spolužáků si moc nevzpomínám, ale pár mi jich utkvělo-třeba Jarda Hrůša, Láďa Poupě, Hampl, Rešová, Standa Mužík, Svárovský,Šemelíková, Ruda Vohnout, Emil Máner, Slivoň, Stěhula, Pavelková atd. Taky se mi vybavují různé události které se staly. Třeba to, že chudák paní Kadlečková vypadla z tramvaje a umřela. Stalo se to v zatáčce naproti holiči Vacínovi. Chodili jsme do Sokola kde nás cvičil pan Dražan. Když jsme potřebovali něco do školy a nebo jsme dělali draka, tak nejlepší papírnictví bylo v Dolnim u Ryčlovky. Taky si vzpomínám, že se probořil pod tramvají most v H.Litvínově. K Šemelíkům jsme chodili pro pamlsky, k holiči Panu Vacínovi, pro zeleninu k Rešum a pod. Je už to všechno tak dávno, že si myslím,že to není pravda. Najde se někdo, kdo mi aspoň něco z toho potvrdí ? A nebo vyvrátí? Tak se někdo ozvěte. jiri-99@centrum.cz
Fotografie ??? [Aleš Loziak 7.12.2009 12:15] | Reagovat
Jmenuji se Aleš Loziak, moje babička Marta Riantová se narodila 17.1.1922 v Růžodole. Odstěhovala se ještě před nucenou likvidací obce. Nyní žije v Karlových Varech. Pokud by někdo měl k dispozici jakýkoliv obrazový, nebo i zvukový, materiál z obce Růžodol, byl bych velmi vděčen za jeho poskytnutí. Děkuji.
Fotografie ??? [Aleš Loziak 7.12.2009 12:15] | Reagovat
Zde je má e-mail adresa: aloziak@gmail.com.
odpovídám Jiřímu Ptákovi [Seilerová 26.11.2012 22:59] | Reagovat
Reaguju na článek Jiřího Ptáka.Nebydlela jsem v Růžodole ale na lágru,chodila jsem do třídy s tvojí setrou Janou,bydleli jste v Bílých koloniich.Dále jsem chodila do třídy s Andulou Pvelkovou,Marii Patovou,Rudu Vohnouta znám,mněl předzívku balvan.a mohla bych pokračovat. proto potvrzuji Tvůj článek že je zcela pravdivý co tam píšeš.Moje jméno za svobodna bylo Nechalová.
Re: odpovídám Jiřímu Ptákovi [Jiří Pták 19.5.2013 18:16] | Reagovat
Zdravím paní Nechalovou. Z vaší odpovědi mám radost. Na táboře-lágru bydlel Jaroslav Horák, taky jsme spolu kamarádili. Byl starší než já asi o 2roky. Včera jsme měli sraz spolužáků. Některé jsem viděl po více jak 50 letech. Bylo to hezké.
Neznali jste někdo mého dědu? [Lenka 7.11.2018 21:01] | Reagovat
Narodil se v Růžodole 22.4.1917 - Vilém Svoboda.
Děkuji moc.
Růžodol.Šindelářovy [Josef Kemza 28.7.2021 17:30] | Reagovat
Do Růžodolu jsem jezdil za prarodiči z Oseka u Duchcova.Prarodiče se jmenovali Šindelářovi.Sám si pamatuji tramvaj z Mostu do Litvínova.Děti prarodičů se jmenovali: Věra, Josef stále žijící r.1930. a Růžena Šindelářovy.
malencukova.m@seznam.cz [Monika Malenčuková 14.5.2023 17:46] | Reagovat
Moji prarodiče se jmenovali Aubrechtové teta mi vyprávěla že měli v Růžodole hospodu a řeznictví
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka: