PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Skyřice (Skyritz) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Obec Skyřice ležela asi 4 km jižně od Mostu. Na západě sousedila s Velebudicemi a na severovýchodě se Vtelnem. Ve směru na jih od Skyřic se rozkládala ves Kamenná Voda.

Původní název obce snad zněl Skršice a zřejmě se vyslovoval Skyršice. V tom případě by se jednalo o ves lidí Skrchových (či Skršových). V minulosti mělo jméno obce různé tvary: Skirzicze, Sstyrzicze, Skršice, německy Skyritz.

Jak dokládají starší nálezy keramických zlomků, mohlo být území v blízkosti Skyřic osídleno již nositeli kultury s vypíchanou keramikou v mladší době kamenné (4900 - 4200 př. n. 1.). K ojedinělým nálezům patří kamenné sekeromlaty kultury se šňůrovou keramikou (2700 - 2300 př. n. 1.) z pozdní doby kamenné. Sídlištní jáma, prozkoumaná při záchranném výzkumu, dokládá též osídlení v mladší době bronzové (kultura knovízská, 1250 - 900 př. n. 1.).

První písemná zpráva o Skyřicích pochází až z roku 1381, kdy jistá Elizabeth, vdova po mosteckém měšťanovi Henlinovi Busskovi, měla prodat svou ves Skyřice jinému mosteckému měšťanovi Jakubovi Pleydnerovi. Není známo, kdo vlastnil Skyřice v 15. století, avšak v polovině tohoto věku je patrná jistá vazba na Most, i když není jisté, zda obec byla v majetku města, nebo některého bohatého měšťana. V roce 1537 jsou uváděni jako vrchnost Melchior a Baltzer Stecherovi. Mostecký patricij Melchior Stecher ze Saběnic prodal Skyřice v roce 1543 městu Mostu, které je začlenilo později do svého panství Kopisty. Jeho částí zůstala obec až do roku 1848.

V polovině 17. století žilo ve Skyřicích s rodinami celkem 10 sedláků, z nichž 2 měli více jak 100 strychů půdy, a 7 chalupníků. V roce 1659 postihl ves požár, který zničil 4 statky. Dalšímu požáru v roce 1665 padly za oběť 3 statky a 2 chalupy. 1 po stu letech měla obec nadále jen 17 hospodářů, 1 obecního kováře a 1 pastýře.

V roce 1846 zde stály 24 domy se 122 obyvateli. Obec zůstala zemědělská také v následujících letech, i když život jejích obyvatel jistě ovlivnil vznik šachty Prokop v roce 1901 (od roku 1907 byla přejmenována na důl Marianna). V roce 1930 žilo ve Skyřicích 339 osob.

Na návsi stávala kaple Nanebevstoupení Páně z roku 1829. Za Skyřicemi. ve směru na Vtelno, byla umístěna socha sv. Prokopa z roku 1801.

Obec byla zlikvidována v souvislosti s výstavbou průmyslového areálu nového Mostu během 1. poloviny 70. let. Od 1. 1. 1976 byl její katastr přičleněn k Mostu.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 21.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist