PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Třebušice (Triebschitz) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Třebušice se rozkládaly západně od Mostu, nedaleko od mírně se zvedajícího severozápadního svahu kopce Resslu. V blízkosti obce tekl Hutní potok. Jižně od Třebušic ležely Hořany, na západě pak Ervěnice. Na severu sousedily Třebušice s obcí Komořany a na severovýchodě se Souší.

Název obce vznikl patrně jako označení sídliště "lidí Třebuchových" a v minulosti měl různě podoby; Trzeboczicze, Trzebusycze či německy Tribschitz, Triebschitz.

Okolí Třebušic bylo osídleno už v mladší době kamenné nositeli kultury s lineární a vypíchanou keramikou (cca 5500 - 4200 př. n. 1.)- V pozdní době kamenné se zde zdržovali lidé kultury se šňůrovou keramikou (2700 - 2300 př. n. l). Katastr Třebušic byl osídlen i v době bronzové (asi 2000 - 900 př. n. l., kultury únětická, mohylová a knovízská) a také ve starší a mladší době železné (kultura bylanská a laténská, 700 - 50 př. n. 1.).

Poprvé jsou Třebušice uváděny v písemných pramenech až k roku 1391 v souvislosti s dědictvím jistého Mikuláše ze Vsi Sv. Václava. Kdo držel Třebušice v 15. století není jasné. Jisté je, že nejméně na počátku 16. století byly v majetku města Mostu, neboť v roce 1507 je město prodalo spolu se Souší Janu z Veitmile, pánovi na mosteckém hradu. Spolu s hradem byly pak v roce 1595 prodány Rudolfem 11. opět městu Mostu. V jeho majetku zůstaly Třebušice, až na epizodu z let 1690 - 1713, kdy náležely šlechtickému rodu Lobkoviců, do roku 1848.

V polovině 17. století hospodařilo v Třebušicích 9 sedláků a 20 chalupníků. Obyvatelé pěstovali pšenici a žito, v menší míře vlastnili i malé chmelnice a vinice. V polovině 18. století bylo v Třebušicích 36 hospodářů vlastnících pozemky a jen dva řemeslníci: obecní kovář a krejčí.

I když první zpráva o dolováni uhlí v blízkosti Třebušic pochází z roku 1811, obce zůstala ryze zemědělskou až do poloviny 19. století. Skutečný rozmach těžby uhlí v jejím okolí nastal až se vznikem velkých dolů Saxonia I a II (v letech 1879 a 1890). V souvislosti s rozvojem hornictví se zvýšil v letech 1880 - 1910 počet obyvatel téměř 3,5x a podíl Čechů stoupl v dříve německé obci na více jak 50 %.
období II. světové války byly v okolí Třebušic postaveny tábory pro válečné zajatce a zahraniční dělníky, nasazené sem na nucené práce v dolech a chemickém průmyslu.

Třebušicích stávala kaple Obětování Panny Marie neznámého založení, poprvé renovovaná roku 1767. V roce 1822 byla pak znovu vystavěná a v roce 1882 zvětšená.

Obec Třebušice zanikla v důsledku rozšíření těžby uhlí a zejména výstavby etylenovodu pro provoz Petrochemie podniku CHEZA v letech 1978 - 1980.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 21.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist