PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Maříž - zámek (Maires - Schloss) - Zánik zámku

Přispěl: Pavel Beran

Osudy vsi se zámkem po roce 1945 určila jejich poloha na hranici Východu se Západem. Vlastní existence Maříže však byla ohrožena již dříve vysídlením německých obyvatel. Zámek přežil válku bez úhony a byl převeden do majetku státu. Snahu o jeho využití nejprve projevil místní národní výbor, který v něm umístil kulturní zařízení. Po zřízení hraničního pásma však nebylo ani komu kulturu poskytovat. Katastrální obec Maříž byla navíc sloučena se Slavonicemi a zámek vyrabován a opuštěn. Po postupné destrukci z něho zůstala stát velká věž se starší částí. Věž, vystavená z cihel, byla okolními obyvateli záhy rozebrána na materiál, kdežto s likvidací zbylého zdiva napomohli v 80. letech francouzsti filmaři, kterým byly pozůstatky "zapůjčeny" s tím, že v rámci scénáře budou odstřeleny. Z bývalého zámku tak dnes stojí pouze část patrového torza starší části s několika okeními otvory.

Z knihy F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, nakl. Libri, 2005

Vloženo: 23.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 86 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist