PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Paseky (Oberreuth) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Vesnice ležela asi 6 km vých. od Aše při cestě do Bad Brambachu v bývalé NDR. Založena byla počátkem 14. století. V roce 1930 tu žilo necelých 300 obyvatel, v té době zde byl také pro region poměrně významný hraniční přechod který podstatně zkracoval spojení Ašska s Lubskem.

Po odsunu něm. obyvatel r. 1945 byla ves dosídlena jen částečně a v 50. letech odsud byli všichni obyvatelé vystěhováni a ves postupně zbořena (Paseky sice leží na hranici s bývalou NDR, dnes se ale již málo ví že ač "spřátelená" země, i podél celé hranice s NDR existovaly zátarasy které byly odstraněny až koncem 60. let a režim zde byl v podstatě stejný jako na "západní" hranici - ostatně v té době byly zcela nepřístupné oblasti jako Jetřichovicko, příhraniční území Krušných Hor atd.).

Později zde byl postaven areál kasáren PS, po roce 1968 zabraný a rozšířený okupační sovětskou armádou, takže až do roku 1990 zůstalo území Horních Pasek zcela nepřístupné. Dnes je areál využíván zčásti k bydlení či jiným účelům a lokalita se nazývá Horní Paseky, leží však na návrší mezi starou vsí a Dolními Pasekami. S původní vsí nemá kromě jména nic společného, ta ležela níže při cestě směrem ke státní hranici, dnes ji připomíná pouze křížek a zarostlé zbytky základů.


Vloženo: 10.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist