PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Trojmezí (Gottmannsgrün) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Trojmezí leží asi 2 km záp. od Hranic v sz. části Ašského výběžku. Osada vznikla asi v průběhu 16. století, v okolí se těžila železná ruda a existoval zde hamr. Ves byla typická nepravidelnou zástavbou bez návsi, kromě toho k ní patřilo několik menších osad a velké množství samot rozptýlených v okolí (např. na hraničním potoce Rokytnice bylo 6 mlýnů, dnes stojí pouze jeden na německé straně). Před válkou zde žilo téměř 1000 obyvatel. Po odsunu r. 1945 zůstala velká část domů prázdná, v 50. letech vzniklo těsně za vsí hraniční pásmo. Přes 90 procent zástavby bylo postupně zničeno.

Dnes zde trvale žije pouze několik obyvatel a několik domů slouží jako rekr. chalupy. Osadě dominuje rozlehlý areál bývalých kasáren PS, proti němu bývalý hostinec (v 90. letech opuštěný). Trojmezí je dnes administrativně částí Hranic, po úplném zničení nedalekého Újezda v 50. letech se stalo nejzápadněji ležící osadou našeho území.
3 km západně leží místo styku naší hranice a hranic dvou historických německých zemí, po válce pak SRN a NDR. Je zde starý hraniční kámen, u něj patrny náhon a zarostlé základy bývalého mlýna.

Vloženo: 10.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Trojmezi [Ewa Zurakowska 5.3.2010 12:32] | Reagovat
Dorbý den.
Pracují v organizace Antikomplex jako dobrovolonice z Polska. Přřipravujeme akce v Chebsku "Spurensuche", která je kulturní a sportovni aktivitou. V srpnu 2010 budeme hledat v Chebsku stopy minulosti, a snažit se diky cestovaní po okoli a zaniklých ibcích - pochopit kousek historie. Planujeme přijet do Trojmezi, zajímají nas pohraniční místa. Moc radi bychom e tam setkali s někým, kdo okoli Trojmezi zna hlouboce, ktoa zna nějaké tajemství hranice, která přece je významným místem v historýckých událostích.
Měli byste čas a hut se potkat behem připravy našé akcia něco řict o Trojmezi co nenajdeme ve knihach?
Ja budu během jíra jezdit na Chebsko aby připravit program "Spurensuche" na srpen. Výjezd se bude konat na kolech, tak je důležite zkoumat okili kulturně a taký geograficky...
Měli byste čas se nějak potkat a pobavit o tom?
Moc dekují,
Ewa Zurakowska
Moc dekujíí, a čekam na odpověd.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist