PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Hraničná (Ober Kunreuth) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Horní Hraničná ležela asi 5 km od Chebu na jz. úpatí vrchu Zelená Hora (ves se vždy jmenovala Kunreuth, dnešní jméno vzniklo až po roce 1945). Ves vznikla asi ve 14. století a vždy byla menší osadou, v roce 1930 tu žilo 110 obyvatel.

Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo vysídleno a v 50. letech se osada ocitla v hraničním pásmu (hraniční zátarasy byly v těsné blízkosti), což znamenalo její zánik. V současné době zde je pouze areál bývalých kasáren PS a naproti přes silnici větší zříceniny jednoho, zřejmě staršího domu.

Za Junkersů zde byl v 16. století postaven zajímavý zámek - byla to dvoupatrová stavba se třemi nárožními věžemi ve stylu německé renesance. Objekt byl po válce "využíván" Pohraniční stráží, podle dostupných údajů ještě v 70. letech stál, dnes po něm nejsou ani stopy.

Nad býv. vsí vrch Zelená Hora, dominanta Chebska s televizní věží na vrcholu. V její blízkosti tzv. Bismarckova věž - kamenná rozhledna z počátku 20. století. Věž bývala v minulosti oblíbeným výletním cílem, po roce 1948 se ocitla v zakázaném pásmu a upadla natolik v zapomnění že jí i některé nové mapy uvádějí jako zbořenou. Věž však ve značně zchátralém stavu přežila celé období socialismu a stojí dodnes, i když výhled je zakryt vzrostlým lesem.

2 km. sev. od Horní Hraničné leží Dolní Hraničná (oddělená žel. tratí od Pomezí) - osada, ač také v těsné blízkosti bývalých zátarasů, kupodivu přežila dobu socialismu bez výraznější újmy a je osídlena dodnes.

Vloženo: 11.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Bismarckova věž [rozinkal 7.2.2007 21:43] | Reagovat
Chtěl bych jen upozornit na to, že dnes je již Bismarkova věž opravena a okolní stromy jsou vykáceny, tudíž je odsud nádherný výhled na okolí.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist