PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Pelhřimov (Ober Pilmersreuth) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Horní Pelhřimov stával 4 km od Chebu na jv. úbočí Zelené Hory. Šlo o menší ves ve které žilo před válkou asi 130 německých obyvatel. Ti byli r. 1945 odsunuti, v 50. letech potkal ves ležící v blízkosti hraničního pásma stejný osud jako většinu jiných v okolí, tj. demolice.

Vesnice vznikla asi ve 14. století současně se zdejší tvrzí. Ta byla v 18. století přestavěna na barokní zámek, obývaný až do r. 1945. Ten byl pak spolu se vsí opuštěn, podle dostupných údajů ještě v 70. letech stál, dnes po něm nejsou stopy.

Ze vsi zůstal stát jediný dům na jejím východním okraji při odbočce na vrchol Zelené Hory, po roce 1990 upravovaný. Z ostatní zástavby která se rozkládala při silničce směrem na Hraničnou zůstaly jen stopy základů, zarostlé hustou vegetací.

Na návrší severně nad vsí (úbočí Zelené Hory) jsou zbytky poutního areálu s kostelem sv. Anny. Již v 16. století zde stála kaple, rozšířená v 18. století na barokní kostelík. Ten byl až do roku 1945 významným poutním místem Chebska. Kromě kostela zde byly rovněž fara, škola a hřbitov. Po roce 1945 byly kostel i ostatní stavby zplundrovány armádou a vandaly, nakonec počátkem 60. let zbořeny (existují fotografie devastovaných staveb i demolice kostela z 50.-60. let). Místo je dnes přístupné silničkou od vsi směrem na Zelenou Horu, zde je pod dvěma mohutnými lipami pomník obětem 1. světové války obnovený po roce 1990 a dnes také připomínající zánik kostela. Za ním vpravo stával kostel, dnes výrazná hromada sutin zarostlá hustými křovisky, vlevo přes cestu místo kde bývala škola, nyní pietně upraveno, byl zde vztyčen dřevěný kříž a umístěny náhrobky nalezené na zničeném hřbitově. Z návrší je krásný rozhled k východu na celou Chebskou pánev.


Vloženo: 11.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist