PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mýtina (Alt Albenreut) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Mýtina leží asi 13 km jjv. od Chebu poblíž hranice se SRN v podhůří Dyleňského lesa. Současný název je novodobý, ves se vždy jmenovala St. Albenreuth (na rozdíl od Neu Albenreuthu na německé straně hranice).

Vesnice vznikla asi ve 14. století a ve středověku zde existovata tvrz, která později zcela zanikla. Před druhou světovou válkou byla Mýtina poměrně velkou obcí, ve které žilo přes 800 obyvatel, téměř výhradně Němců.

To se radikálně změnilo po odsunu r. 1945 a po roce 1948, kdy se vesnice ocitla izolována v těsné blízkosti hraničních zátarasů. Přes devadesát procent zástavby bylo zbořeno, dnes zůstává v devastované vsi jen několik posledních domů z nichž některé jsou navíc v havarijním stavu. Období socialismu naopak "obohatilo" ves o rozsáhlý areál kasáren Pohraniční Stráže (dnes stanice Pohr. policie).

Po roce 1990 byl obnoven hraniční přechod do Neualbenreuthu, jižně od vsi poblíž cesty k němu se nachází chráněné území Železná Hůrka - bývalá sopka, podobná mnohem známější Komorní Hůrce u Chebu.

Vloženo: 11.4.2006Komentáře a upřesňující informace


novinka [Irena 26.7.2007 11:47] | Reagovat
Dnes se zde opravuje byv. budova pohranicni straze na veliky penzion s pecovatelskou sluzbou, jmenuje se Zelezna hora.
Bývalý pohraničník. [Martin G. 4.9.2008 14:37] | Reagovat
Slloužil jsem na Mýtině u PS.vletech 87-89.Pěkná krajina,poznal jsem tam spoustu skvělých kluků z celé republiky,ale jinak to stálo za hovno a byl jsem rád když jsem z tama po dvou letech vypadl.
Re: Bývalý pohraničník. [IRICH S 3.2.2014 14:45] | Reagovat
TAK ISTO SOM SLUZIL NA MYTINE V R 87-88.OPUSTENA MALINKATA DEDINKA.INAK PRIRODA PEKNA.
Mýtina [Ota 20.7.2010 18:39] | Reagovat
Mýtinou jsem procházel 20. 7. 2010. Z penzionu pro seniory nebude nic; celý areál je prázdný a je na prodej.
Bývalý pohraničník [Jarda S. 21.7.2010 08:27] | Reagovat
Dne 20.7.2010 jsem zavítal do míst,která mi vzala skoro dva roky života,v letech 88-90.Divil jsem se,jak příroda rychle dovede schovat místa,která člověk dobře znal.
Bývalý pohraničník [Jan M. 8.10.2011 21:19] | Reagovat
Strávil jsem tu v roce 1990-1991 kus života u Pohraniční stáže.Dnes jsem tu byl po dvaceti letech zavzpomínat na své mládí.Hodně mě překvapila opravená Loreta.Jen s těží člověk poznává místa kde trávil službu.Příroda je mocná.....Protože dnes celý den pršelo projel jsem to skoro vše autem a pořád jsem očekával že na mě někde vybafne pohraničník....nestalo se!Pusto prázdno.
Vzpomínka [Josef Vondrášek 12.5.2012 20:06] | Reagovat
Jezdíval jsem do Mýtiny v dobách,kdy hlídali hranici ještě četníci.Byla to krásná vesnice.Tamnější obyatelé statků,Václavik,Šilha ,Havlát a ještě další se velmi dobře starali o svěřená pole až jednou v noci přijelo české"gestapo"v noci je naložili a nikdo nevěděl kam je odvezli.Byli to Moraváci,Volynští češi,Rumuni Češi.Z vesnice se stalo zakázané a postupně devastované území.Když jsem se po mnoha letech jel podívat,byla to hrůza co toho udělali.Statky zničené až na pár budov,prostě neuvěřitelné.K čemu to bylo?Čeho se se komunisti báli? Dnes to víme o co jim šlo,ale je to jen zlomek toho zla co napáchali.To jen tak ve zkratce o Mýtině.Zdeavím Josef Vondrášek.v.r.
Re: Vzpomínka [Petr 29.5.2014 20:01] | Reagovat
Mohu Vás poprosit o nějeke podrobnosti v okolí Mytiny a Oldřichova?Budete asi pamětník....děkuji předem za odepsaní
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist