PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Střeble (Ströbl) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Osada ležela jz. od Rozvadova ve svahu nad hraničním potokem. Hamr zde existoval zřejmě již r. 1387, v 16. století zde vznikl dvůr a po roce 1773 za Fr. Kohlera zámeček a především několik podniků na zpracování skla, jedny z prvních v regionu. Kromě nich zde existovala malá osada, která měla ve 30. letech 133 obyvatel.

Po roce 1945 byla osada, ležící v těsné blízkosti hranice, vysídlena a počátkem 50. let zbourána. Dnes je její místo podmáčené a zarostlé, najdeme zde zbytky starých náhonů a základového zdiva. Pod dvěma starými lipami při dnes již sotva patrné příjezdové cestě vybudovali po roce 1990 němečtí starousedlíci prostý dřevěný památníček připomínající existenci osady. Od roku 1997 vede v těsné blízkosti dříve zcela ztraceného místa nová dálnice, lokalita se nachází na svahu vršku vpravo nad celnicí při cestě ve směru do SRN.

Asi půl kilometru východně od Střeble stával Nový Dvůr - nyní rovněž zaniklý, zůstávají malé zbytky základového zdiva a staré ovocné stromy. Ležel v blízkosti dnešní účelové komunikace spojující starou a novou rozvadovskou celnici.

Vloženo: 18.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist