PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Česká Ves (Böhmischdorf) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Zaniklá vesnice která stávala na návrší nad Celním potokem, asi 3 km zjz. od dosud existující Staré Knížecí Huti. Vznikla koncem 17. století, v roce 1930 zde s okolními osadami a samotami žilo přes 600 obyvatel.
Ves byla zlikvidována v 50. letech po zřízení hraničního pásma. Dnes jsou v místě viditelné zbytky zdí některých usedlostí zarostlé vegetací, v okolí rozsáhlé pastviny.

Ke vsi patřila také osada České Nové Domky na návrší přes údolí potoka těsně při státní hranici, dnes lze její místo najít pouze podle bavorské osady Neudorf ležící za hranicí, stopy po osadě na naší straně se nedochovaly.

Pod vsí v údolí Celního potoka lokalita zvaná Josefovo Údolí - jedná se o bývalou brusírnu zrcadel a mlýn, dnes zachován starý náhon a výraznější zříceniny zdí s klenutými sklepy. O něco níže ve stejném údolí, směrem k Zahájí, tzv. Malowetzwerk - bývalá leštírna skla nazývaná podle majitelů panství Zahájí. Také z ní zbývají viditelné zříceniny a starý náhon. Ještě v roce 1936, jak udává nápis na něm, zde byl postaven kamenný most přes Celní potok, dnes nepoužívaný a ani k němu nevedou žádné cesty.

Vloženo: 19.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Dotaz? [Josef Višňovský 21.3.2013 12:06] | Reagovat
Neznáte někdo potomky pana Filipa Pelikána,mlynáře z České Vsi?Bydlel v č.14. a měl dceru Františku.
Tvořím strom rodu a rád bych o této rodině získal nějaké informace.
Díky Višňovský Josef
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist