PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Valddorf (Walddorf) - Valdorf

Přispěl: Vladimír Minařík

vesnice vznikla v průběhu 18. století při staré sklárně ležící při silničce odbočující ze silnice Bělá-Železná směrem na Pleš. Sklárna existovala již koncem 17. století, později zanikla. Vesnice měla před válkou 28 chalup, po válce zůstala v podstatě nedosídlena a v 50. letech byla likvidována kvůli blízkosti hraničního pásma.

Bývalá vesnice je dnes snadno lokalizovatelná podle mohutné lípy na křižovatce cest na někdejší návsi, za ní se v křoví ukrývají zbytky zdí bývalé školy. V severní části vsi patrné staré ovocné stromy a zarostlé zbytky základových zdí, jižní část byla zcela "přeorána" při výstavbě hraničních zátarasů které tudy byly nataženy v 70. letech.

Asi 300 metrů jv. v lese u silničky směrem na Pleš zachovány zříceniny zámku. Postaven na konci 18. století jako lovecký zámeček Koců z Dobrše, původně jako přízemní kamenná stavba ke které bylo v 19. století přistavěno dřevěné patro. Objekt byl příležitostně obýván až do roku 1945, po válce údajně vyhořel a nebyl již obnoven. Dnes patrný relikt vstupního objektu u silnice a zarostlé zříceniny obvodových zdí vlastního zámečku. Místo je dnes zalesněno ale zbytky někdejší parkové úpravy jsou dodnes dobře patrné, zejména mezi silnicí a zámečkem.


Vloženo: 28.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Walddorf sklepy [Hana Pivoňková 31.8.2012 23:11] | Reagovat
Walddorf -správní obec Železná, okres domažlice
mám docela pěkné fotografie sklepů (5-ti), můžu je zaslat, ale nevím jak
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   


Processing time: 28 msec.
IP address = 34.204.198.73
desktop version